Tag: цреши

Препораки

Десет пати се поефикасни од аспирин – јадете цреши, но важно е да бирате вакви

Темните цреши се одлични за нашето здравје, па затоа секогаш кога купувате, изберете вакви. Тие ги пеглаат борите на лицето и спречуваат да настане целулитот. Дефинитивно ако има природен лек од дрвата тоа се црешите. Го јакнат имунитетот, крвната слика, погодни се за срцето, коските и се природно средство за […]

Видео, Десерти

Најдобриот рецепт за бисквит со цреши (Видео)

Црешите се овошје од кое можат да се направат многу десерти, а еден од нив ви донесуваме токму сега. Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер […]

Повеќе

Домашен ликер од цреши кој вистинските дами го обожаваат

Ликер кој ќе ве воодушеви, едноставно се прави, а има фантастичен вкус… Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти: Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични […]

Видео, Десерти

Брзи топчиња со цреши и кокос

Рецепт за топчиња со бисквити, кокос и овошје. Во следниот рецепт подготвени се со цреши, но може да се направат и со вишни, јагоди… Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои […]

Препораки

Нема да поверувате: Знаете ли што се лекуваат дршките од црешите – никогаш не ги фрлајте

Иако сите знаеме дека црешата е вкусно и здраво овошје, сепак она што е помалку познато е дека многу здрава е и нејзината дршка.Можеби сте виделе дека некои луѓе ги сушат дршките, а еве и зошто е тоа така. Тие помагаат за болки, проблеми и болести со бубрезите, како и […]

Видео, Десерти

Штрудла од цреши (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Подгответе неодолива штрудла со цреши… Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ: Повеќе на Готви.мк: Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: […]

Препораки

Леден коктел од цреши – освежително и здраво

Ако ви дојдат гости или сакате да ги изненадите најблиските, направете леден коктел од цреши и подгответе уживање за паметење 🙂 Поврзани вести на Готви.мк ВИДЕО: Како најбрзо се вадат семките од цреши и вишни? 240 денари за цреши, 150 денари за кило праски – еве ги цените за летување во […]

Повеќе

Розева чаша за здравје и енергија: Направете летно смути

Направете вкусно и хранливо смути од цреши и лубеница за здрав почеток на денот. Поврзани вести на Gotvi.mk Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето? 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот […]

Десерти, Повеќе

Охридски или не, и годинава црешите прескапи – Еве ги цените

Како и минатата година, и оваа црешите спаѓаат меѓу најскапите производи кои можат да се купат на пазарите и во маркетите. Екипа на Готви.мк денеска беше на Зелен пазар во центарот на Скопје да провери како се движат цените на црешите. Најефтината цена за килограм цреши која ја забележавме беше […]

Tips & Tricks

Ако работите ноќе задолжително јадете цреши!

Сите едвај го чекаме топлиот летен период за цреши и вишни. Секој од нас барем еднаш украл од нечиј двор како дете само за да се насладува. Но и сега, во светот на возрасните, црешите имаат многу корисни ефекти особено ако работите навечер.Ако работите трета смена, или подготвувате испит до […]