Tag: црева

Препораки

Спасете се од опасните паразити во цревата – Список на намирници кои помагаат

Паразитите во цревата се многу опасни, почесто се среќаваат од што може да се очекува. Се вселуваат во телото и на децата и на возрасните и брзо се размножуваат.Се заразуваме со недоволно и неубаво измиени овошје и зеленчук. Тука е и загадената вода и необработено месо. Се консумираат билки и […]

Препораки

Лек за надуеност и мрзеливи црева – неколку лажици и болката ја нема

Нутриционистите тврдат дека ова е лекот за надуен стомак и мрзеливи црева. Ви требаат 6 сливи, 2 лажици овесни снегулки, 1 лажица лен, 1 лажичка какао и 300 гр. јогурт. Се преливаат сливите со 100 милилитри вода. Се остава да зоврие и се оставаат 10 минути. Се мешаат ленот со […]

Препораки

Ве мачат мрзеливи црева? – хранете се вака и ќе го нема проблемот за кој сите се срамат да зборуваат

Иако денес ништо не е табу тема и за се зборуваме отворено, на многумина им е проблем да признаат дури и на лекар дека имаат проблем со празнењето на цревата и редовното одење во тоалет.Ако и ви имате ваков проблем, тогаш треба да обрнете внимание на исхраната. Мрзеливите црева се […]

Препораки

Во цревата може да имаме 15 отрови – исчистете ги со оваа смеса

Во цревата може да имаме 15 отрови, а секако причина за тоа се различните видови храна кои ги внесуваме, течности итн.За да се исчистите од отровите потребно ви е да го правите ова: 1 недела: Една лажица ленено брашно со 100 мл кефир. 2 недела: 2 лажици ленено брашно со […]

Tips & Tricks

ПРИРОДЕН РЕЦЕПТ: Измешајте ги овие 4 состојки и ќе ги прочистите цревата

Повеќе од 50 милиони луѓе во светот имаат проблем со цревата кои се однесуваат на здравјето на дебелото црево. Додека некои од проблемите се релативно мали како главоболка, акни, поспаност, замор и некои други посериозни се колитис, запек, Хронова болест, синдром на раздразливи/нервозни црева. Gotvi.mk Ви препорачува одличен природен рецепт […]