Tag: црвено

Повеќе

Првото црвено јајце се чува цела година – Што се прави со старото јајце чувар на куќата?

Велигденските јајца се фарбаат на Велики четврток, а првото има голема моќ. Првото јајце за Велигден кое се фарба во мугрите е чувар на секој дом.Новото јајце го заменува чуварот на куќата, првото црвено јајце кое цела година стоело дома, а старото се фрла во река. Според народните верувања и […]

Tips & Tricks

Вака ќе ги отстраните дамките од црвено вино

Најтврдокорните дамки од алиштата може лесно да се исчистат. Дамки од црено вино не се ноќна мора, се чистат со бело вино. Оставете бело вино над црвеното, нека отстои па измијте. Повеќе трикови на Gotvi.mk: Нема да видите молец дома Решете се од мравките со две состојки Никогаш нема да […]

Pastes

Арома која мами: Тестенини со црвено вино

Вкусни тестенини со црвено вино.     Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство

Tips & Tricks

Ако ви се истури црвено вино – вака дамката ќе ја снема веднаш

Ако сте истуриле црно вино на чаршафот или пак на некое парче облека, ви треба верувале или не уште вино, но овој пат бело. Истурете горе бело вино и ќе се неутрализира дамката. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Колку долго може да стои виното отворено Шампињони во бело вино Топло чоколадно вино […]

Повеќе

Денеска е тежок празник и строг пост – ова не смеете да го имате на трпеза

Се одбележува Отсекувањето на главата на Св. Јован Крстител.Во времето кога Јован проповедаше во Палестина, во Галилеја владееше Ирод Антипа, еден од синовите на оној Ирод што насекаде се прослави со својот расипан карактер. Овој наследи некои особини од татко му, па ја избрка својата законита жена и живееше незаконито […]

Видео, Повеќе

Прославете го Свети Трифун со деликатес – топло чоколадо со црвено вино

Направете топло чоколадо со најдобар вкус, зачинето со црвено вино.Вистински начин да го поминете Свети Трифун, како и да уживате, да ги изненадите сите и да се нагостите. Повеќе на Готви.мк: Царот на овошните сокови: Зошто треба да пиете сок од јаболка? ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која […]

Повеќе

Кое вино предизвикува мамурлак, бело или црвено?

Многумина од нас сакаме понекогаш да се опуштиме со чаша бело или црвено вино, во зависност од нашиот вкус. Нема ништо поубаво од дружење со чаша вино со саканиот, саканата или пријателите, но некогаш сите знаеме да заборавиме на времето и да се напиеме некоја чашка повеќе.Според професорот Стив Алшоп, […]