Tag: цитрусно

Препораки

За тело без сало – Овошје кое топи килограми + многу е вкусно

За совршено тело без сало ви треба вкусно цитрусно и шумско овошје. Според истражувања спроведени во Аризона, луѓето кои јадат доволно витамин Ц, и доста овошје како портокал, мандарини, грепфрут, киви, јагоди, малини, имаат 30 посто повеќе разградени масти во телото. Витаминот Ц го поттикнува кератинот. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 […]

Повеќе

Ова овошје доилките не треба да го јадат – Создава грчеви кај бебето

За тазе мајките многу е важно млекото и доењето, а постојат намирници кои лекарите и нутриционистите ги забрануваат во тој период. Секое овошје има минерали и витамини, но тука се и оние кои не се препорачуваат на доилки. Цитрусните овошја како портокали, лимон, лимета, мандарини, го зголемуваат млекото, но пропорционално […]

Препораки

Ова овошје пoстојано имајте го дома периодов – најдобро „оружје” против вируси

Овој период на вируси и настинки со наглата промена на времето, ви требаат многу витамини за да имате имунитет. Наместо да се труете со лекови, јадете многу цитрусно ововје. Цитрусите го забрзуваат метаболизмот, полни се витамини особено витамин Ц, создаваат имунитет, штитат од рип и настинки. Јадете портокали, мандарини, грејпфрут, […]