Tag: цитруси

Повеќе

Витамински сок без готвење против анемија и слабост: Сирово цвекло, морков, лимон и портокал

Овој сок од цвекло, морков и цитруси е одличен за оние кои чувствуваат слабост и потреба да ја зајакнат својат енергија и крвна слика.   Повеќе на Готви.мк: Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на […]

Препораки

Оваа овошка има најголем „анти ејџ” ефект – со неа поспоро се старее

Постои овошка која има најголем ефект против стареењето ,а тоа е портокалот. Има многу витамин Ц, помага да имате имунитет, да изгледате здраво и свежо. Не само портокалот, тука се сите цитрусни овошја, лимонот, цитронот, мандарините. Потрудете се за убава и млада кожа да јадете и ананас. Повеќе на Готви.мк:Чајот […]

Tips & Tricks

Секој ден изедете по едно цитрусно овошје: Еве што добивате со тоа

Иако познат факт е дека на нашиот организам му е потребно овошје, се покажало дека агрумите како портокал, лимон и грејпфрут делуваат многу позитивно на нашето здравје. Нутриционистите др Сара Бруер и Џулиет Келоу тврдат дека агрумите се клучни за долготраен и здрав живот, па препорачуваат секој ден да изедеме […]