Tag: цимет

Препораки

Комбинација од три состојки – Здрава бомба за телото

Освен што е евтина и нема калории, комбинацијата вода, јаболко и цимет е доста корисна и здрава и помага за многу проблеми. Го забрзува метаболизмот, го подобрува имунитетот, помага за слабеење, ги исфрла отровите. Исечете го јаболкото на кришки и ставете го со циметот во врела вода. Нека стои час […]

Препораки

Сварете млеко и ставете цимет – Телото ќе се спаси од големи проблеми

Млекото со цимет е корисна и здрава намирница која многу му помага на телото. Ако згреете шолја млеко и ставите малку цимет си помагате за многу проблеми. Супер е за коските, за циркулација и за несоница. Помага и за подобар имунитет, при воспаление на грлото и за намалување болки во […]

Повеќе

Загрејте се со греено вино – оригинален рецепт

Совршено греено вино, отсега ќе го правите само по овој рецепт! Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт […]

Препораки

Најмоќен лек за грип, болно грло и настинка – Победете го проблемот на зимата

Се шират грип, вируси и воспаленија, секоја зима го имаме истиот проблем. Жалфијата е билка која е посебно добра и здрава за грлото и сите инфекции, особено на дишните патишта, а помага и за желудочни инфекции, проблеми со цревата и намалување температура и грозница.Помага за бронхит, болно грло и воспаленија […]

Препораки

Вода, јаболко и цимет е најздрава комбинација

Освен што е евтина и нема калории, комбинацијата вода, јаболко и цимет е доста корисна и здрава и помага за многу проблеми. Го забрзува метаболизмот, го подобрува имунитетот, помага за слабеење, ги исфрла отровите.Ставете вода во чаша, па јаболко и цимет. Водата треба да е зовриена. Исечете го јаболкото на […]

Препораки

Не ви требаат сирупи и апчиња – Домашен лек за болно грло

Не се трујте со апчиња и сирупи. Направете млеко со ицмет за болно грло. Ви треба 1 шолја млеко, пола лажиче цимет, пола лажиче ѓумбир и лажица мед. Се става млекото на рингла и се остава да се згрее, но не и да проврие. Се ставаат цимет и ѓумбир и […]

Препораки

Циметот помага за цела листа болести

Циметот е здрава била која  го јакне срцето, помага и за правилна работа на желудникот, за нервите и за тешко празнење. Помага и за инфекции, за забите и за дијабет. Користете цимет и за кожни проблеми и против стрес. Повеќе рецепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: […]

Повеќе

Забрзете го метаболизмот: Комбинација која помага при слабеење

Комбинација од мед и цимет која го забрзува метаболизмот и помага при губење вишок килограми. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт […]

Препораки

Подобро од апче – Три благодети од циметот кои многу ни помагаат

Циметот е и многу здрав и делува како апче за болка. Тој е богат со соединенија кои се борат со бактерии во телото. Помага и за контролирање шеќер во крвта и функциите на мозокот. Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе […]

Tips & Tricks

Против болки делува како ароматерапија – Циметот решава голема мака

Циметот е многу повеќе од ароматичен зачин, многу помага и има голема намена. Циметот се користи за болки во вратот. Има својства како ароматерапија, па се користи за болки во вратот и рамениците. Наполнете чорап со ¾ ориз, ставете 2 стапчиња цимет и две лажички каранфилче. Загрејте две минути во […]