Tag: цигари

Tips & Tricks

За долгогодишни пушачи – Исчистете го телото брзо и лесно

Ако сте пушач или поранешен пушач има лесен начин да се исчистите од токсините и отровите и тоа брзо, лесно и евтино. Користете ѓумбир кој освен што е многу здрав помага и за чистење на токсините. Помага и лукот кој треба да го јадете почесто, а и може да го […]

Tips & Tricks

Домот и алиштата нема да ви смрдат на цигари со мал трик

Ова е трик кој супер ќе ви послужи домот да не ви мириса на чад од цигари, дури и ако пушите внатре. Ако домот ви мириса на цигари, освен што секако мора да проветрите, земете сад и наполнете го со вода, па ставете главица кромид. Оставете го преку ноќ садот […]

Препораки

Јадете го ова ако сте пушач – Помага да се заштити кожата

Никотинот ја прави кожата сува, ја старее и уништува, а за среќа има намирница која помага. Тоа е морковот кој со бета каротенот и витамините ја чува нашата кожа. Ако сте пушач, јадете морков често, свеж, во супа или салата, правете сокови и смути.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, […]

Препораки

Домот нема да ви мириса на цигари – Мирисот го снемува дури и да пушите со години

Сите кои се пушачи или имаат пушачи во домот, знаат колку непријатно мириса. Има лесен трик како домот да не ви мириса на овој штетен порок. Земете неколку чинии и ставете вински оцет и ставете го во просторијата каде пушите. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен […]

Препораки

Оставете ги цигарите засекогаш – Вака ќе си помогнете

Според една студија на Универзитет во Израел, пушачите кои консумираат повеќе омега 3 масни киселини пушеле во просек 10 посто помалку, а потоа како што јаделе омега 3 киселини веќе не ни имале потреба да пушат.Недостатокот на овие масни киселини инаку кај пушачите го поттикнува пушењето. Затоа јадете храна богата […]

Tips & Tricks

Откажете се од цигарите – Оваа храна помага во тоа

Според една студија на Универзитет во Израел, пушачите кои консумираат повеќе омега 3 масни киселини пушеле во просек 10 посто помалку, а потоа како што јаделе омега 3 киселини веќе не ни имале потреба да пушат. Затоа јадете лосос,  скуша, семки од сончоглед, спанаќ, ќељ, зелено овошје, грав, млеко, маслиново […]

Препораки

Никогаш не палете цигара по јадењето – 10 пати е поштетно отколку во било кој друг случај

Сите пушачи сакаат да запалат цигара веднаш по јадењето, но тоа е многу штетно.Цигарата ги иритира цревата, но и останатиот дел од дигестивниот систем кој тогаш влијае на целото тело, додека штетниот никотин се врзува за кислородот во крвта бидејќи после јадење, кога дигестивниот систем работи под полна пареа, послесно […]

Препораки

Со секоја цигара го труеме телото – Ако сте пушач јадете ја оваа намирница за прочистување

Сите знаеме колку цигарите се штетна навика, но тешко се искоренува.Ако и вие сте пушач, тогаш треба да се погрижите да консумирате намирници кои го чистат телото од отровите кои се таложат секојдневно низ годините со секоја запалена цигара. Јадете често спанаќ, бидејќи тој е полн со фолна киселина која […]

Tips & Tricks

Еве како да ги оставите цигарите со помош на сода бикарбона

Трикот кој ви го донесуваме им помогнал на многумина конечно да се решат од пушењето. Земете една лажица сода бикарбона и ставете во чаша. Измешајте сосема да се растопи. Овој коктел пијте го 2 пати дневно првата недела, а ако не престанете да пушите во првата недела – втората недела […]

Препораки

Чај за одвикнување од цигарите – Го прочистува телото од никотин

Одвикнувањето од пушењето е тежок и долг процес, на некои им требаат години, некои и не успеваат, но за среќа постојат начини да се забрза овој процес за да се ослободите од штетната навика за телото. Постои чај кој помага да го исчистите телото и да ви се намали желбата […]