Tag: цвеќе

Tips & Tricks

Ќе имате најубав двор или тераса – Трик со кој цвеќињата нема да престанат да цветаат

Сите сакаме да имаме убава тераса или градина со многу цвеќиња кои нема да се сушат брзо и да венеат. За нив е потребно многу љубов и внимание, но и трикови кои треба да ги знаете.Ако сакате цвеќињата да ви цветаат и на тераса и дома, се што треба е […]

Tips & Tricks

Со топлото време доаѓаат и смрдливките – Избркајте ги со евтин рецепт

Почнуваат топлите температури, а со нив и здодевниот проблем, смрдливките кои се во градините и влегуваат во домовите. Ви требаат 200 грама лук и вода за да ги избркате.Прелијте го ситнетиот лук со врела вода и оставете во тегла пет дена. Процедете и течноста користете ја за билките. Нема да […]

Tips & Tricks

Не ја фрлајте – Со водата во која сте вареле спанаќ решете си проблем дома

Водата во која сте вареле спанаќ може да ви помогне за голем проблем дома. Имено, таа има многу голема нутритивна вредност и богата е со витамини, па може со неа да ги полиете билките и цвеќето дома.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици […]

Повеќе

Шарен Велигден: Офарбајте јајца со помош на цвеќе

Офарбајте прекрасни виолетови велигденски јајца со природна боја. Ви требаат листови од љубичица и малку лимонов сок.Доволни се две лажици лимонов сок во водата во која ги варите јајцата и неколку цветови љубичица. Ќе имате прекрасни виолетови јајца.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело […]

Tips & Tricks

Цвеќето во вазна долго ќе трае со евтина намирница од кујна

Има лесен начин цвеќето во вазна да не венее брзо. Во водата и вазата во која ќе го ставите букетот, треба да ставите и малку јаболков оцет, кој делува на должината на траење на цвеќето.Обидете се. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Едноставно, а вкусно: Рецепт за варена пченка со зачини Печена пченка […]

Tips & Tricks

Растенијата ќе цветаат без мака и во зима – Помага едно овошје

Кората од банана сите ја фрламе без да знаеме колкава корист има од неа и колку може да ни послужи во домаќинството.  Помага за вашите домашни растенија и цвеќиња, бидејќи ако ситно ја исецкате и ставите во земјата како ѓубриво, тие ќе цветаат во секој период. Тоа се случува поради […]

Tips & Tricks

Цвеќето нема да ви овене додека го подарите некому – Ви треба само компир за букетите

Ако сакате да подарите букет, сте го купиле и стои дома, има начин како да не овене брзо. Забодете го во сиров компир, па ставете го во вода. Истото важи и ако го носите на пат. Забодете го во компир кој е сиров во кој ќе направите мали дупки. Така […]

Tips & Tricks

Полевајте ги цвеќињата со водата во која сте вареле компир – Ќе немате мака летово

Најголема грешка која може да ја направите со водата во која се вареле компири е да ја фрлите, а причината е тоа што има многу хранливи материи кои помагаат. Искористете ја за со неа да ги полевата цвеќињата и билките. Нема да овенат и ќе им помогне оваа вода да […]

Tips & Tricks

Ставете лажиче сода во вазната со цвеќе дома – Постојано ќе го правите тоа

 Ако сакате да го продолжите рокот на цвеќето дома, имаме мал трик за вас. Ставете во водата лажиче сода.Вака цвеќето подолго ќе трае. Ова е супер за сите љубители на цвеќе кои сакаат да им го краси домот во ваза. Повеќе на Готви.мк: Чудо од раствор за цвеќиња Додајте […]

Tips & Tricks

Водата во која варите компир решава голем проблем – Никогаш веќе нема да ја фрлите

Не правете грешка и не ја фрлајте водата во која варите компир. Имено, таа има многу витамини и нутритиви и со неа полевајте ги билките.Ќе цветаат и ќе бидат свежи.   Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет […]