Tag: цвекло

Повеќе

Здрава напивка: Смути од цвекло и јаболко

Здрава напивка, го зајакнува имунитетот и го закрепнува телото. Уживајте! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен […]

Деликатеси, Препораки

Рижото од јачмен со цвекло и graukase

Во рамки на 5. Недела на италијанската кујна на тема: „Искуства и вкусови од италијанските територии, 200 години од раѓањето на Пелегрино Артузи“, Gotvi.mk се приклучува преку објава на вкусни рецепти и специјалитети од неодоливата италијанска кујна. Неделата на италијанската кујна е организирана од ИТА-Оддел за економска соработка при Амбасадата […]

Главни јадења, Предјадења

Мафини од морков и цвекло за добро утро

Брзи и вкусни мафини за доручек… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Предјадења

Здраво, брзо, вкусно: Пробајте брускети со цвекло и ослич

Необичен специјалитет кој ќе го обожавате! Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се […]

Салати

Салата од цвекло за подигнување на имунитетот

Одлична салата за силен имунитет! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко […]

Препораки

Ако патите од висок притисок јадете го ова

Цвеклото е незаобиколив дел на трпезата во есен и зима, а освен што е вкусен зеленчук, помага и за голем здравствен проблем. Цвеклото директно делува на покачениот крвен притисок, посебно кога се консумира како сок. Брзо може да го намали притисикот и за 4-5 единици. Долгото консумирање на сок од […]

Препораки

Само чаша сок од цвекло на ден – Tелото се забрзува и јакне

Сокот од цвекло е многу корисен и се препорачува да се консумира често. Свежо исцеден сок од цвекло ја зголемува издржливоста на човекот на 20 посто, а со тоа тој може да издржи повеќе физички напор. Има многу минерални соли кои ни ја чуваат енергијата. Ваков ефект не може да […]

Tips & Tricks

Кулинарски трикови за цвеклото кои мора да ги знаете

Кога ќе купите цвекло има неколку трикови за него. Се вари со кора секогаш да ја зачува бојата.Исто така, пред варење ставете го во шерпа со ладна вода, но не целосно покриено. Се лупи со рака, секако не врело да не се изгорите, но додека е топло. Не го лупете […]

Препораки

Зошто треба да се пие сок од цвекло – За што се помага

Цвеклото е вкусна и здрава намирница, а од овој зеленчук се прави сок кој има бројни придобивки за телото. Пијте сок од цвекло за поголема издржливост на телото особено при вежбање. Помага за подобра крвна слика, при анемија, како и за намалување притисок. Помага за слабеење, имунитет и за обезбедување […]

Tips & Tricks

Трикови за совршено варено цвекло – Вака ќе биде меко и нема да ја изгуби бојата

Цвеклото е зеленчук кој  помага со своите богати состојки, особено фолната киселина. Ако го варите цвеклото, тоа секогаш нека биде со кора, бидејќи така нема да ги загуби лековитите својства. Исто така, не треба да се готви повеќе од 15 минути.   Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите […]