Tag: хуманост

Повеќе, Препораки

Пекабеско донираше млеко и сувомесни производи во Пунктот за бездомници

Пекабеско со донирање на пакети производи се приклучи на големиот број на хумани граѓани, волонтери и компании кои секојдневно ги згрижуваат бездомниците, особено во овој период заштитувајќи ги од студените температури и поларната зима која ја зафати Република Македонија. Во координација со Црвениот Крст на Град Скопје, пакетите за храна […]

Повеќе

Ретвитни оброк – Еве како и вие да бидете хумани и да помогнете

Иницијативата „Ретвитни оброк“ веќе неколку години се самоорганизира преку социјалните медиуми и им помага на бездомните лица во Македонија. Доколку сакате да се приклучите на оваа хумана иницијатива, еве како можете тоа да го сторите: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: ФОТО ГАЛЕРИЈА: Анџелина Џоли блеска во својата хумана мисија ВИДЕО: Анџелина Џоли […]

Повеќе

ХУМАНОСТ: Боки Јовановски обезбеди покрив над глава за малиот Лука и неговото семејство

„Кажано, ветено, сторено! Мисијата е комплетно завршена, преслаткиот Лука и неговите родители се вселија во нивниот нов, топол дом, станот е целосно наместен и опремен, изнајмен е на една година со целосно платени трошоци, да се надеваме дека нивната куќа ќе биде целосно реновирана во овој временски период! Сега ги […]

Повеќе

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Анџелина Џоли блеска во својата хумана мисија

Како Амбасадорка на УНХЦР, познатата актерка Анџелина Џоли беше во посета на камп за бегалците од Сирија во Јордан, а претходно се обрати и на конференција на Обединетите нации во Лондон. Таа со последните појавувања во јавност ги отфрли сите шпекулации и покажа дека навистина изгледа прекрасно. Погледнете ги фотографиите кои Џоли […]

Повеќе

ХУМАНОСТ: Досега собрани 740 илјади евра за настраданите во поплавите – Црвен Крст ќе ги распределува линеарно

До вчера Црвениот крст на РМ во поплавените подрачја дистрибуирал 30.049 пакети со храна, 21.000 дневни оброци, 9.700 топли оброци, 2.792 конзервирана храна, 28.791 литри млеко, 15.422 литри јогурт, 6.204 пакети со хигиена, 1.098 бебешки пакети, 295 тони вода, 746 пакети пелени, 568 душеци, 4.400 ќебиња, 600 килограми облека, 734 […]

Повеќе

ФОТО: Елена Велевска помага на настраданите во поплавите

Фолк пејачката Елена Велевска е деновиве многу активна и на секој начин се обидува да им помогне на семејствата на настраданите во поплавите предизвикани од невремето што го зафати Скопје минатиот викенд. Таа донираше храна, а заедно свои колеги од естрадата организираше и хуманитарен концерт на кој беа собрани над […]

Повеќе

Сања за акцијата на Слаткар: Маж ми, дел од големите мажи!

„Остајте тоа тастатурите и фатете се за лопата….на луѓево им треба помош!“ – повика денеска преку својата Facebook страна Марко Маринковиќ – Слаткар. Тој се вклучи во помошта која огромен број на граѓани, компании и организации ја даваат на настраданите во поплавите кои го зафатија Скопје. Неговата сопруга, Сања Николиќ […]

Повеќе

(ФОТО) Слаткар: Остај тастатурата и фати се за лопата

„Остајте тоа тастатурите и фатете се за лопата….на луѓево им треба помош!“ – повикува преку својата Facebook страна Марко Маринковиќ – Слаткар. Тој се вклучи во помошта која огромен број на граѓани, компании и организации ја даваат на настраданите во поплавите кои го зафатија Скопје. Слаткар дава пример – навистина […]

Повеќе

БРАВО: Продиџи ќе донираат за настраданите во поплавите

„Продиџи“, кои на 14 август ќе одржат концерт во Охрид, преку Facebook се огласија дека ќе донираат за настраданите во поплавите кои ја зафатија Македонија. Истовремено, овој култен бенд изразува почит кон сите настрадани во оваа катастрофа и преку својата Facebook која брои повеќе од 3,7 милиони фанови ги повикува […]

Повеќе

Фондацијата на Ана и Владе Дивац повикуваат светот да донира за настраданите во поплавите

На веб страната на својата фондација, Ана и Владе Дивац информираат и ги повикуваат граѓаните да донираат финансиски средства за настраданите во поплавите кои го зафатија Скопје. Фотографии од невремемето и штетите кои ги претрпеја дел од жителите на главниот град тие објавија и на социјалните медиуми: Пекабеско донираше 2,4 […]