Tag: Хрватска

Повеќе

Ова се цените летово во Хрватска – Колку пари треба да издвоите за уживање на плажите

За сите кои сакаат ова лето да го поминат во малиот рај Хрватска, ви нудиме листа на цени за да знаете колку ќе ве чини годинава задоволството. Цените на храната се како и минатото лето, додека за омилените закуски на плажа ќе издвоите до 5 евра. 1,5 евра чинат крофните. […]

Повеќе

ВИДЕО: Замрзнаа и Плитвичките езера во Хрватска

Плитвичките езера во Хрватска се една од најголемите туристички атракции. Иако се најпопуларни за посета во текот на пролетта и летото, тие и денес изгледаат прекрасно. Погледнете што регистрираше камерата на 24сата: ФОТО: 24sata Прочитај повеќе на Gotvi.mk: БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен […]

Повеќе

ФОТО: Хрватската претседателка погрешно се ракуваше со Кралицата

Хрватската претседателка, Колинда Грабар Китаровиќ, во рамките на официјалната посета на Велика Британија, денес беше примена од страна на Кралицата Елизабета II. За време на средбата, како што пишуваат хрватските медиуми, Китаровиќ го прекршила протоколот за ракување со Кралицата и се ракувала со неа користејќи ги двете раце. Погледнете како […]

Забава

Бред Пит направил вистински хаос на траект во Хрватска

Неделава најпопулатниот Холивудски актер, Бред Пит престојувал во Шибеник, Хрватска, јавуваат тамошните медиуми. Тој на хрватското крајбрежје бил без сопругата Анџелина Џоли и нивните деца. Index.hr објави сторија која се случувала на траект кој пловел до островот Вис. Имено, преку разгласот екипажот на Јадролинија се обидувал да повика човек со име Бредли […]

Забава

ФОТО: Бред Пит ужива во Шибеник, а направил и вистинска узбуна на траект за Вис

Како што јавуваат хрватските и светските медиуми најпопулатниот Холивудски актер, Бред Пит денеска престојува во Шибеник, Хрватска. Тој на хрватското крајбрежје е дојден без сопругата Анџелина Џоли, како и без нивните деца. Index.hr објави сторија која се случувала на траект кој пловел до островот Вис. Имено, преку разгласот екипажот на […]

Повеќе

ВИДЕО: Китови долги 12 метри снимени крај Ровињ

На Јутјуб се појави видео на кое луѓе од брод снимаат кит долг 12 метри кај Ровињ, Хрватска. Китот бил снимен само неколку километри од брегот. Повеќе на Gotvi.mk: САМО 18+ ФОТО: Орландо Блум и Џастин Бибер го покажаа половиот орган викендов 18+ ФОТО: Џастин Бибер се соблече сосема гол […]

Повеќе

Туристите во шок: Кафе 330, а пица 1.000 денари!

Од лето во лето домашните, но и странски туристи се жалат на високи цени долж јадранскиот брег, како оние во продавниците, така и во кафулињата и рестораните. Така RTL во својот прилог ги спореди цените на пица, сладолед и кафе во најпопуларните туристички дестинации на Јадранот со оние во Загреб. […]

Повеќе

И оваа година хрватското примоје за оние со подлабок џеб – еве ги моменталните цени

Според пишувањата на „Вечерњи лист“, цените во Хрвстска се повеќе растат. Угостителите желни за брза и поголема заработувачка за време на летната сезона резултира со поскапување на храната кои се повисоки од 30 до 40 посто од вообичаеното. Погледнете ги цените на хрватското приморје појадок со две пржени јајца и […]

Повеќе, Ресторани

Пица 720 денари, чаша вино 280 денари – погледнете ги овие цени во Хрватска

Весникот „Слободна Далмација“ пренесува како во просек се движат цените во рестораните во туристичките места на Јадранот, почнувајќи од Дубровник, па до Ровињ. Појадок со две пржени јајца и малку шунка – 110 куни (15 eвра) Пица – 90 куни (12 евра) Салата со туна – 115 куни (15.30 евра) […]