Tag: храна

Препораки

Летово јадете краставици – Имаат 90 посто вода во себе, ова се причините

Една од намирниците кои треба да ги јадеме во лето е краставицата. Краставицата има 90 посто вода во составот, па е идеална за секој ден. Важно е и дека нема калории и не дебелее. Ќе видите бенефити со секојдневното користење. Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки […]

Tips & Tricks

Го апсорбираат мирисот на другата храна – Зошто оревите не се ставаат во ладилник

Ладилникот ги чува оревите од расипување, но им го одзема и вкусот и мирисот кој ги прави посебни. Исто така, во ладилник имаат тенденција да го апсорбираат мирисот на другата храна, па затоа чувајте ги на собна температура, убаво затворени ако се исечени.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: […]

Препораки

Периодов има многу пресврти со времето – Вака справете се со тегобите

Периодов има чести промени на времето. Од сонце до дожд, па и снег на планините. Невреме, па пак сонце. Метеопатите знаат колку тегоби може да предизвика честата промена на времето. Времето носи вируси, мачнини, главоболки, инфекции. Овие намирници го јакнат имунитетот и помагаат за да поминете полесно низ промените на […]

Препораки

Јадевте зачинета храна и ве боли стомак? -Вака за секунда ќе ја снема болката

Ако јадевте премногу зачинета храна и имате проблем со варењето, се што ви треба е јогурт или млеко. Протеините и мастите од јогуртот и млекото помагаат за стомакот, побрзо варење и победа на болката. Пробајте ако имате ваков проблем. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака […]

Препораки

Внимавајте со храната по долгиот пост – Болниците полни секоја година, колку јајца смееме да јадеме

По долгиот пост за Велигден треба да се внимава со храната, бидејќи често доаѓа до прејадување, мачнини, па дури и труење, и нередок случај е некој да заврши во болница. Сите кои постеле едвај чекаат да вкусат јајца, месо, салати, и масна храна, а најчесто и се случува да се […]

Повеќе

Ова никогаш не го јадете ако имате протези на забите – Ќе си создадете голема мака

Носењето протеза е чекор кон насмевка од соништата, а оние кои носатт или носеле протеза знаат колку е тоа мачно и колку треба да се внимава со храната, забите псотојано и темелно да се четкаат и да се внимава што и како се јаде. Она на кое треба да внимавате […]

Tips & Tricks

Не ја правете оваа грешка со овошјето и зеленчукот – корисно за да не фрлате храна

Иако често сите знаеме да ставиме исечено овошје или зеленчук во фрижидерот, тоа е голема грешка. Исеченото овошје и зеленчук брзо се расипуваат односно скапуваат. Затоа, исеченото изедете го веднаш. Повеќе на Готви.мк:Чајот од шипка како лекБРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: […]

Tips & Tricks

Поради овие грешки храната која ја подготвувате не е вкусна

Ова се најголемите грешки во кујната. Маснотии Премногу маснотии не се добри ниту за здравјето, ниту пак за вкусот на храната. Премногу готвење Тука нема помош! Зачини Што повеќе состојки имате, тоа помалку главните вкусови доаѓаат до израз. Преполна тава Ако ги натрупате сите состојки, вашата храна ќе почне да […]

Препораки

Не фрлајте храна по Нова Година – вака продолжете го рокот на колачите

По прославата за Нова Година и Божиќ, често може да се случи да ни остане повеќе храна. Остануваат и колачиња, а најлоша опција е фрлањето на храна!Сепак, постојат совети и начини со кои колачињата ќе бидат свежи подолго време: Крцкавите колачиња е поднесуваат влага, бидејќи таа ги омекнува, па затоа […]

Tips & Tricks

Тестенини јадете само во ова време – нема да накачите ни килограм плус

Постои правилно време за јадење тестенини. Имено, тие се јадат околу 15 часот. Така, телото има доволно време да ги разгради, да не не здебели и да ги активира ензимите за варење на храната. Комбинирајте ги и со малку месо. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО […]