Tag: храна

Препораки

Ова не смеете да го јадете ако примате терапија за холестерол

Лицата кои се под терапија за повисок холестерол, треба особено да внимаваат каква храна јадат и колку јадат, а никако не јадете масна и тешка храна. Се смета дека треба да се придржувате до медитерански начин на исхрана или интегрална храна, житарки, маслиново масло, ореви, риба, грав. Така, ризикот од […]

Tips & Tricks

Мирисот на храна и пот од волната ќе го снема – Има мал трик

Волнените алишта тешко се мијат, особено ако примиле тежок мирис. Се што ви треба е да ставите малку сол во машина додека перете волнени алишта, на пример џемпери. Мирисите на храна или пот ќе ги снема. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид […]

Повеќе

Колку време се вари овошјето во желудникот

Овошјето е корисно и треба да се јаде често, има витамини, помага за имунитет и секако за слабеење. Знаете ли колку време му треба да се свари?Потребни се 30 минути да се свари во желудникот.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – […]

Повеќе

Колку време се вари храната во желудник

Знаете ли колку време и треба на храната да се свари во желудникот? На овошјето и зеленчукот 30 минути, а исклучот е морковот и зелката на кои им требаат до три часа.Рибата иако е лесна и требаат 3 часа. Варивата се варат 4 часа, додека млечната храна различно, киселото млеко […]

Препораки

Храна која ви ја враќа енергијата

Ако сте под стрес, се чувствувате уморни или омалаксани постојано или чувствувате дека ви фали енергија, тогаш можеби треба да смените нешто во исхраната. За енергија ви препорачуваме да јадете говедско и пилешко месо, бадеми и овесни снегулки. Исто така, треба да внесувате неколку варени јајца неделно и повеќе спанаќ. […]

Препораки

Храната тешко ќе се лепи на дното – Трик за да не загоруваат тавите

Загорените и стари тави може да ги спасите со еден трик од кујната или една евтина намирница. Ви треба само кујнска сол. Ставете сол на дното на тавата и ставете малку вода, па ставете ја во рерна да се загрее. Оставете ја на топло половина час, извадете и измијте ја […]

Uncategorized

Намирници кои се храна за мозокот

Постојат намирници кои се храна за мозокот, за подобра концентрација, помнење како и за подобра функција на мозокот. Тука е темнозелениот зеленчук, како брокула, грашок, кои се добри извори на магнезиум кој влијае на мозокот. Лососот и туната се на листата, како и маслиновото масло, јаткастите плодови, семки кои го […]

Препораки

Ставете 40 суви смокви во тегла – Лек за цело тело

Направете си домашен лек за да пукате од здравје, со помош на суво смокви и маслиново масло. Земете 40 смокви и ставете ги во стаклена тегла, прелијте со маслиново масло. Оставете на ладно и темно 40 дена. Потоа земајте една смоква на ден. Се зема на празен стомак, наутро. Помагаат […]

Препораки

Не можете да се откажете од цигари? – Овие намирници го чистат телото

Пушењето е навика која е штетна и од која тешко се откажуваме, но помагаат неколку намирници од кујната, за да го исчистите телото. Треба да внесувате што повеќе здрави намирници, а тука е прв зелениот чај кој го чисти телото, воедно е супер како течност во телото. Помагаат и морковите […]

Препораки

Никако не чувајте храна во пластика – Многу е штетно

Пластиката ја има насекаде, а ние често користиме пластични садови за чување храна, но многу се штетни. Пластиката има состојки кои се повлекуваат од производство и продажба, ниедна пластика не е тотално безбедна, а може да предизвика и здравствени проблеми. Самите хемикалии и пестициди делуваат и на дебелеењето. Затоа користете […]