Tag: храна

Повеќе, Препораки

Пекабеско донираше 7 тони храна за најпогодените семејства од коронавирусот

Пекабеско донираше 7 тони храна и со тоа се приклучи на големиот број општествено одговорни компании, организации и хумани граѓани кои пружаат несебична поддршка на нашите сограѓани кои најмногу се погодени од кризата предизвикана од коронавирусот. Имено, во текот на месеците јуни и јули, во соработка со Црвениот Крст, беа […]

Повеќе

За лицата над 40 години оваа храна е штетна – Избегнувајте ја

Ако имате 40 години или повеќе, треба да не јадете одреден вид храна. Тука се слатките кои брзо ќе ве здебелат и ќе доведат до проблеми со здравјето. Избегнувајте кафе и алкохол. Не јадете многу масна храна, маргарин или сладолед, како и чоколадо. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте […]

Препораки

Како да ја чувате храната и да се храните во време на Корона

Ви нудиме неколку корисни совети додека трае корона пандемијата, за мудро да купиувате храна и истата да ја чувате. Не ја пакувајте врелата храна. Нека се олади прво на собна температура. Никогаш не ги преполнувајте садовите кога треба да ги замрзнете зошто храната се шири на ладно. Онаа храна која […]

Препораки

Не смее да ја има оваа ознака – Која проѕирна фолија е безбедна за чување храна

Кога ќе ставаме намирници во ладилникот или пак дел од ручекот кој ни останал, важно е да користиме проѕирна фолија. Таа спречува храната да се исуши со тоа што спречува да дојде до оксидација. Сепак, има важно правило. Кога бирате проѕирна фолија изберете ја онаа на која пишува без ПВЦ, […]

Tips & Tricks

Трикови кога замрзнуваме храна – Oва е важно правило

Има мал трик кој треба да го знаете кога замрзнувате храна. Имено, никогаш не го преполнувајте садот, зошто на ладно храната се шири. Исто така, не ги ставајте садовите во ладилникот еден до друг, зошто се лепат. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован […]

Повеќе

Како се чува храната при Корона – Важен совет за периодов

Постојат правила кои мора да ги почитуваме особено сега кога има Корона пандемија, но и воопшто во секојдневието, за да не дојдеме до бактерии и болести. Храната треба правилно да се чува. Секогаш треба да се намирниците во херметички затворен сад или фолија. Топлата храна не ја ставајте во ладилник. […]

Повеќе

Ова се симптоми дека лошо се храните

Овие симптоми ви покажуваат дека лошо се храните. Тука е сувата и кршлива коса и нејзиниот лош квалитет, како и лоша состојба на усните, често крварење на забите или расипување поради недостаток на витамини. Тука се и наглото дебелеење и слабеење. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете […]

Tips & Tricks

Правила за готвење додека трае Корона пандемијата

Постојат многу важни правила до кои треба да се придржуваме во кујната, додека трае Корона пандемијата. Секогаш намирниците кои ги готвите, убаво и долготрајно термички обработувајте ги. Ако храната не е убаво термички обработена, тогаш бактериите кои биле на неа сеуште можат да стојат и да предизвикаат опасност. Повеќе вести […]

Препораки

Дали Корона вирусот се пренесува преку храна?

Дали Коронавирусот, штетниот и смртоносен вирус од Вухан се пренесува преку храната? Ова е многу деликатно прашање важно за сите нас, чиј одговор сите ги интересира. Според Европската Агенција за безбедност на храната, не постојат докази дека Коронавирусот се пренесува преку храната, но секако бидејќи е нов и недоволно истражен […]

Препораки

Изедете го ова ако сте нервозни 

Познато е дека она кое го јадеме влијае на здравјето и расположението, а според најновите истражувања има намирница која помага ако сте нервозни. За да го подобриме менталното здравје, да ги намалиме стресот, напнатоста и нервозата, потребно е да јадеме кефир или кисели краставички. Резултатите покажале дека ферментираната храна, киселите […]