Tag: холестерол

Препораки

Лек за холестерол – Го решава проблемот брзо и лесно

Ако и вие имате проблем со висок холестерол, решението е во вкусни намирници во кујна.Тука се медот и циметот како совршена комбинација. Земете две лажици мед и растворете ги во 350 милилитри вода со три лажици цимет. Намалуваат холестерол со редовна употреба. Се намалува 10 посто за неколку часа со […]

Препораки

Ова не смеете да го јадете ако примате терапија за холестерол

Лицата кои се под терапија за повисок холестерол, треба особено да внимаваат каква храна јадат и колку јадат, а никако не јадете масна и тешка храна. Се смета дека треба да се придржувате до медитерански начин на исхрана или интегрална храна, житарки, маслиново масло, ореви, риба, грав. Така, ризикот од […]

Препораки

Што да јадете да се спасите од холестеролот – Ова е главниот причинител

Сите знаеме колку е холестеролот штетен и опасен за телото, а постојат намирници кои помагаат да се намали. Неправилната исхрана е причина број еден за холестерол. Не претерувајте со маргарин, павлака, и производи со многу масти. Да го намалите, треба да ја намалите и калоричноста на храната. Јадете риба, месо, […]

Препораки

Намирница задолжителна за лицата над 50 години – Помага за шеќер и холестерол

Со времето телото се полошо функционира, а некои намирници особено помагаат тоа да се врати во нормала. Гравот е намирница која треба да ја јадат особено лицата над 50 годишна возраст. Помага да се намали ризик од дијабетес и од холестерол. Ќе ви помогне. Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, […]

Препораки

Го намалува холестеролот – Зеленчук кој делува подобро од апчиња

Според мислењето на многу истражувачи, целерот го намалува нивото на холестерол дури седум пати и тоа ако јадете само две стебленца на ден. Помага и за излачување жолчна киселина, која го исфрла холестеролот. Стеблото е полно витамини, а од него се прави и сок кој спаѓа меѓу најздравите. Богат е […]

Повеќе

Природна напивка за регулирање на холестеролот

За оваа природна напивка се тврди дека го регулира холестеролот.Вкусното и хранливо какао освен што може да влијае на регулирање на крвниот притисок и јакнење на крвните садови, може да го намали и „лошиот“ холестерол и да го зголеми добриот. За тоа се заслужни флавоноидите кои ги содржи какаото во […]

Препораки

Изборете се со холестеролот – Намирници кои помагаат подобро од апче

Ако мака мачите со холестеролот, тогаш неколку намирници можат да ви помогнат во борбата со големиот проблем. На листата се бадемите, оревите, кикиритки, кои го намалуваат нивото на холестерол и се препорачуваат. Имаат монозаштитени масти кои ги штитат крвните садови од оштетувања, како и холестерол. Богати се и со влакна […]

Препораки

Домашен лек против големиот непријател на телото – холестерол

Рецепт за холестерол кој се прави дома и делува.   Се става се во блендер, се миксира 30 секунди, па се процедува и чува во ладилник пет дена. Се зема една лажица пред појадок и една пред вечера.   Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 […]

Препораки

Ако патите од холестерол ви треба само ова – Денот нека ви почнува вака

Холестеролот е многу штетен, а со него може да се изборите со едноставен метод. Имено, на телото му треба многу вода, а затоа се препорачува наутро да се напиете шолја топла вода за старт на денот.Течноста ви треб да се разградат протеините, да се спречи да се залепи холестеролот на […]

Препораки

Печурките ги јадеме често а не знаеме дека помагаат за голем проблем

Печурките се вкусни, да се јадат сами или како прилог со некое јадење, имаат супер арома и многу се здрави. Она што малкумина го знаат за нив е дека ја разредуваат крвта и помагаат да се елиминира лошиот холестерол во крвта. Користете ги почесто и за вкус и за здравје. […]