Tag: хелико

Препораки

Се бори со бактеријата која предизвикува чир и рак – Зеленчук кој е дар од Бога

Постои зеленчук кој најмоќно влијае во борбата против опасната хеликобактери пилори, бактерија која го јаде желудникот и предизвикува големи проблеми како чир па дури и рак. Тоа е брокулата, царица меѓу зеленчукот. Таа е богата со многу со железо, калциум, магнезиум, сулфур, како и витамини особено витамин Б, помага за […]

Препораки

Буквално го јаде желудникот – Природен лек за опасната бактерија

Ако имате проблеми со стомакот, гасови и надуеност, како и проблем со опасната бактерија која тешко се искоренува, хеликобактер, се што ви треба е сок од зелка. Исцедете сок од помала главица зелка и земајте по пола чаша, половина час пред оброк. Го штити желудникот, се бори со бактерии и […]

Препораки

Овој зеленчук ќе ви помогне за бактеријата отпорна на лекови – здраво и диетално

Брокулата е карактеристична со својот специфичен вкус, се јаде и плодот и листовите, а има бројни витамини како А, Б1, Б2, Е и Ц. Има и доста влакна и бета-каротен, а помага за дијабетес, за срцето и холестеролот, за болестите на коските, болките, а се смета дека ги убива и […]