Tag: хартија

Tips & Tricks, Видео

Видео: Свиткајте хартија за печење за три секунди – Супер трик без неред и нервози

Ставете хартија за печење во калап за само три секунди. Супер лесен трик покажан во видеото со кој веќе нема нервози за домаќинките. Се погледнете во продолжение: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек […]

Tips & Tricks

Се ќе биде рамномерно исечено – Трик за даската да не се лизга

Со даската за сечење проблемот е што често знае да се лизне и така да го уништи сечењето, но за среќа има трик. Ставете хартија под неа, и така таа нема да се лизга и нема да има нервози. Се ќе биде убаво и рамномерно исечено без нервози. Поврзани вести […]

Tips & Tricks

Не ја фрлајте хартијата од искористениот маргарин – Ќе ви заштеди време и пари во кујна

Кога ќе го изедете и истрошите маргаринот дома, немојте да ја фрлате масната хартија, зошто верувале или не може да се искористи на многу начини. Превиткајте ја на половина, ставете ја во кесе и во ладилник, па така ќе излезе од неа маргаринот и може да го користите за да […]

Tips & Tricks

Сите домаќинки се нервираат со овој проблем – Ќе ви помогне хартијата за печење

Хартијата за печење не е само за во кујна. За да можат полесно да се лизгаат алките на завесата за тушот, истријте ја шипката со хартија за печење и на тој начин подмачкајте ја и избришете ја од прашината која се лепи на неа. На ист начин исчистете ги шипките […]

Tips & Tricks

Хартијата за печење не е само за тоа – Решете голема мака со неа

Хартијата за печење не е само за печење и за да не се лепи храната, туку има многу други корисни намени, а една од нив е бришењена чешмите. Ако со неа на вообичаен начин чистите чешми, ги елиминира флеките од водата, а восокот ќе ја заштити чешмата од настанок на […]

Tips & Tricks

Трик за совршено пржени јајца – нема неред во кујната

Постојат трикови за пржените јајца да бидат совршени без ниедна грешка. Се што треба да направите, како што вели готвачот Ричард Корниш, е да користите хартија за печење. Се става хартијата во тава, се загрева масло па се става малку путер. Се кршат јајцата и се пржат. Нема да имаат […]

Tips & Tricks

Тоалетот ќе мириса со денови: Ставете го ова и не давајте пари за скапи средства

Уште еден корисен совет во оние во низата за чистота во куќата. Ако сакате вашето ВЦ да блеска и да мириса на чисто и свежо, ви треба природен освежувач од две нешта: тоалет хартија со етерично масло. Ставете неколку капки од омиленото етерично масло на внатрешноста на тоалетот и замотајте. […]

Tips & Tricks

Трик со кој бисквитите ќе останат свежи и по отварањето

Колку долго и да имаме искуство во кујната и знаеме кулинарски тајни и трикови, секогаш има нешто ново што може да го научиме и може многу да ни користи. Па така, ви нудиме совет од поискусните во кујната за тоа како бисквитите или било кој кекс кој сте го отвориле, […]

Tips & Tricks

Трик за марулата да биде свежа во фрижидерот

Ако сакате марула, а знаете колку брзо ја губи свежината, има само еден трик. Се што треба е да ја завиткате во хартија, и така таа нема да ја загуби свежината со денови. Хартијата ќе спречи свежината на марулата да исчезне, па така ќе ја користите повеќе денови, а ќе […]

Tips & Tricks, Видео

Видео: Ичесете пандишпан и хартија за печење без грешка – брзи а толку корисни трикови

Супер корисен трик за секоја домаќинка. Матете со миксер без да направите ниту капка на работната маса, и исечете прецизно хартија за печење со едноставен трик во неколку потези. Научете се и прецизно да исечете пандишпан со неколку чепкалки.Еве како: Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И […]