Tag: Халкидики

Повеќе

Поларен студ на Балканот – И Халкидики затрупан со снег (ВИДЕО и ФОТО)

Повеќе излетнички места и острови во Грција како Пефкохори, Сарти, Ханиоти, Лефкада, но и целиот Халкидики и голем дел од северна Грција денеска осамнаа под снег. Жителите и туристите на шега коментираат дека Грција е подготвена за скијачката сезона 🙂 Грчките власти издадоа вонредна задолжителна обврска за користење на зински ланци […]

Видео

(ВИДЕО + ФОТО) Халкидики под снег – Задолжително возење со ланци на возилата

Пефкохори, Сарти, Ханиоти, Лефкада… цел Халкидики и голем дел од северна Грција денеска осамнаа под снег. Жителите и туристите на шега коментираат дека Грција е подготвена за зимската скијачка сезона 🙂 Тамошните власти веќе издадоа вонредна задолжителна обврска за користење на зински ланци за снег на сите возила, известуваат грчките […]

Повеќе, Ресторани

Халкидики на плажа: Кафе од 3,5 евра, гиро од 2,5 евра

Читатели на Готви.мк кои летуваат во Грција ни испраќаат свои искуства со цените на пијалаците и јадењето во Грција. Дел од нив велат дека е прескапо, дел дека тоа се стандардни цени за на море, додека други велат дека не мора секој ден да се пие и јаде на плажа […]

Повеќе

Нес кафе 3,5 евра, тост 4 евра – Погледнете ги цените на оваа плажа кај Никити во Грција

Плажата Лагомандра, кај Никити, на вториот крак на Халкидики во Грција важи за една од најубавите плажи за семејства со мали деца бидејќи покрај плажата изобилува со зеленило и борови сенки, ни пишува читател на Готви.мк. Оваа плажа уште е нарекувана „српска колонија“ поради големиот број туристи од Србија кои […]

Повеќе

Цени на Халкидики на плажа: Клуб сендвич 300, цеден сок 360 денари

Погледнете ги овие цени на Халкидики, пишува читател на Готви.мк. Во познатиот по забави за млади Talgo beach bar кај Вурвуру, на Халкидики во Грција цените се следни: Нес кафе 3,5 – 4 евра Цеден сок 6 евра Клуб сендвич 5 евра Грчка салата 5 евра За разлика од повеќето други […]

Повеќе, Препораки

Читатели реагираат: Грција не е толку скапа за одмор! Еве ги цените

На неколку написи на тема цени во Грција, дел од читателите реагираат и велат дека покрај скапите цени, може да се најдат и плажи каде цените се попристапни и поефтини. 1.Петре Стефановски ни ја испраќа оваа фотографија од плажа на Халкидики каде вели дека морето има одлична тиркизна боја, а […]

Повеќе, Препораки

ФОТО: Ова лето побрзо до гиро и морска храна?

Убава вест за сите љубители на морската храна, гиро, ѕаѕики, но и на плажите во соседна Грција. Вчера беше пуштен во употреба новиот автопат на Халкидики, па летово без застои ќе можат да стигнат на некое од тамошните излетнички места. Погледнете како изгледа новиот автопат во должина од 18 км […]

Tips & Tricks, Повеќе

Ќе патувате во Грција? – Внимавајте што носите преку граница зашто…

Планирате да летувате во Грција? И првите список за храна која сакате да ја посенете со себе за да поминете поевтини? Заборавте на ајвар, салами, сарми, полнети пиперки и месо. Не само што ќе ви ги одземат ако ве фатат, туку може да добиете и казна. Колку Грците се сериозни […]