Tag: фрижидер

Tips & Tricks

Исушете ги алиштата брзо и во зима – тајната се крие во кујната

Вашите алишта особено на ниските температури, можат да се исушат брзо и без машина за сушење и радијатор,и тоа верувале или не во ладилникот. Се што треба е да земете кесе, да ги ставите мокрите алишта, и да ги ставите во ладилникот од фрижидерот, со што ладниот воздух е сув, […]

Tips & Tricks

Ако ја ставате лубеницата во фрижидер многу грешите – еве зошто

Сите ја ставаме лубеницата во фрижидер па се разладуваме во летните денови и ноќи, но правиме грешка, бидејќи таа треба да се чува на собна температура.Имено, експертите велат дека тоа е така бидејќи во спротивно таа ги губи хранливите материи и витамини кои ги има во себе. Во еден експеримент, […]

Препораки

Го ставате млекото на вратата од фрижидерот? – веќе НИКОГАШ не го правете тоа

Eкспертите предупредуваат дека е штетно за нашето здравје доколку редовно го чуваме млекото во преградите на вратата од фрижидерот, што многумина по навика и го прават.Образложението е едноставно. Температурата не е еднаква во секој дел од фрижидерот, а кај вратата таа е најпроменлива, што доведува до побрзо расипување на млечните […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Ставете три сунѓерчиња во фрижидерот – ќе се случи ова

Нема да фрлате ниту овошје ниту зеленчук повеќе од вашиот ладилник. Ставете само три обични сунѓерчиња и тие ќе ја апсорбираат целата влага.Исто така, ќе го впијат и лошиот мирис.   Повеќе на Готви.мк: Рафаело торта – рецепт кој сите ќе ви го бараат ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта […]

Tips & Tricks, Видео

Ваков фрижидер сигурно ќе посакате во својот дом

Прототип на паметен фрижидер ги воодушеви сите кои имале прилика да се „запознаат“ со него, а веруваме и вие нема да останете рамнодушни. Фрижидерот на иднината на својот екран од надворешната страна ќе може да ви ги прикаже сите намирници кои се наоѓаат во него, рокот на нивната употреба, како […]

Препораки

ВАЖНО: Јајцата и млекото стојат на вратата на фрижидерот? – огромна грешка, еве како треба

Горните полици се за еден вид храна, подолните за друг. Знаевте ли дека секоја полица во фрижидерите е наменета за одреден тип храна?Еве каде да ја чувата храната за да биде свежа, вкусна и подолго да трае. На горните полици температурата е најстабилна па би требало тука да ги чувате […]

Tips & Tricks

Оставете монета во замрзнувачот пред да излезете од куќата – ЕВЕ ЗОШТО!

Дали некогаш сте пристигнале од подолго патување и сте забележале дека вашите дигитални часовници покажуваат погрешно време? Можеби дошло до прекин на електричната енергија, но никако не можете да знаете колку долго немало струја, зар не? Можеби се работело за неколку дена, што доведува до одмрзнување на храната во фрижидерот […]

Meat, Главни јадења

НАМИРНИЦИТЕ ГИ ИМАТЕ ВО ФРИЖИДЕР: Најдобар рецепт за печено месо

Лесно и брзо се подготвува, а уште побрзо се јаде. Практично јадење, за кое намирниците ги имате во фрижидер. За 30 минути ќе имате вкусно, сочно месо кое совршено оди со неколку компири или зеленчук. Повеќе рецепти на Готви.мк: Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна […]

Главни јадења

Ручек „Авијација“: Брз рецепт со состојки кои ги имате по дома

Овој рецепт кој ни го испраќа Ани се приготвува за 20 минути и се користат состојки кои ги имате по дома. Навистина изгледа вкусно, а еве како да го направите: ВАЖЕН СОВЕТ: Балансот на состојките го правите вие според вашиот вкус. Можете да правите измени во рецептот доколку некоја од […]

Pastes

Немате ништо во фрижидер? Овие тестенини се решението

 Ако се најдовте во ситуација да немате време да испазарите од работните обврски, а мора да подготвите нешто набрзина, тогаш подгответе ги овие едноставни тестенини со неодолив вкус. Повеќе рецепти на Готви.мк Пица лазањи ВИДЕО: Рецепт за пица која не пече во рерна 3 брзи видео рецепти за пица Домашна […]