Tag: фрижидер

Tips & Tricks

Сите непријатни мириси од фрижидерот ќе ги снема – Решението чини помалку од 10 денари

Фрижидерот е место со многу намирници од секаков вид и лесно се создаваат непријатни мириси, но за среќа има начин да ги снема лесно и брзо. Земете сунѓер за миење садови, и мал пластичен сад. Ставете малку сода бикарбона која е многу евтина и лесо достапна, па ставете го сунѓерот […]

Tips & Tricks

Мороковот никогаш не го чувајте во фрижидер – Се чува заедно со друга намирница од кујната

Морковот може да биде свеж со недели ако употребите еден трик. Тој се чува во ориз или песок. Така нема да впие влага и таа да делува на него. Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со […]

Препораки

Царици на трпезата: Колку дена се чуваат во фрижидер Руска и Француска?

Руската и француската салата се царици на трпезите, а лесно се расипуваат. Тоа е така поради мајонезот, павлаката, компирите, јајцата кои ги имаат во себе. Треба да се чуваат во ладилник на четири степени и рокот им е до три дена. Повеќе на Готви.мк:Смеса со која нема да овенат цвеќињатаБелите […]

Tips & Tricks

Лесен начин да се исчисти ладилникот – Нема да има лош мирис

Најлесен и најдобар начин да го исчистите фрижидерот е со сода. Земете сода и вода на крпа и поминете го ладилникот, сите полици и се во него. Вака не само што ќе блеска, туку и ќе нема непријатни мириси, зошто содата ги впива. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете природен пијалок […]

Tips & Tricks

Ладното го менува цел состав – Оваа намирница не ја чувајте во фрижидер

Компирот е намирница која никако не се чува во ладилник. Се чува во ладно и темно опкружување, а температурата на ладилникот е премногу за него. Ладното го разбива скробот и ја менува текстурата. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со […]

Tips & Tricks

Лошиот мирис од фрижидер веднаш ќе го снема – Ставете ја внатре најевтината намирница

Ако имате проблем со лош мирис во фрижидерот, има едноставен трик. Земете малку сода и измешајте ја со малку вода во сад. Натопете крпа со смесата и ставете ја во ладилникот. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен […]

Tips & Tricks

Пресечете лимон и ставете го во фрижидер – ќе решите голема мака

Ако сакате да се ослободите од непријатниот мирис во фрижидерот, се шти ви треба е лимон. Исечете лимон на половина, ставете му сол, и ставете го на ќошот на фрижидерот. Ќе ги впие сите мириси. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со […]

Tips & Tricks

Ако ви пукнало јајце во фрижидерот не го фрлајте – искористете го вака

Ако некое од јајцата во фрижидер ви испукало, не го фрлајте. Може да го сварите со трик. Имено, напукнатите јајца замотајте ги во фолија, па ставете ги во вода. Вака ќе се сварат убаво и ништо нема да истече. Се надеваме дека успеваме да ви помогнеме со нашите трикови. Повеќе […]

Tips & Tricks

Мал трик од кујната – фрижидерот веќе нема да замириса лошо

Ако сакате да ги елиминирате лошите мириси од фрижидерот, ви треба мал трик од кујната. Земете крпа и намокрете ја во лимонов сок, па оставете ја да отстои во ладилникот. Така ќе се впијат сите мириси. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните […]

Tips & Tricks

Овие намирници не ги чувајте во фрижидер

Иако за повеќето намирници сметаме дека треба да се држат во ладилник за да се свежи и да не се расипат, со некои многу грешиме. Имено, компирот и доматите не се чуваат во ладилник и тоа никако. Вака ја губат текстурата, бојата и вкусот. Чувајте ги на темно и суво […]