Tag: фолија

Главни јадења

Батаци во фолија – крцкави и вкусни

Батаци во фолија – крцкави и вкусни! Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Препораки

Не смее да ја има оваа ознака – Која проѕирна фолија е безбедна за чување храна

Кога ќе ставаме намирници во ладилникот или пак дел од ручекот кој ни останал, важно е да користиме проѕирна фолија. Таа спречува храната да се исуши со тоа што спречува да дојде до оксидација. Сепак, има важно правило. Кога бирате проѕирна фолија изберете ја онаа на која пишува без ПВЦ, […]

Видео, Главни јадења

Замотала тесто околу фолија – крајниот резултат е фантастичен!

Совршен рецепт за вкусно и необично јадење… Секако, внатрешноста може да ја комбинирате по желба, а крајниот резултат е едноставно фантастичен. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог […]

Главни јадења

Единствени компири во фолија

Направете компири во фолија кои имаат посебна арома. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова […]

Tips & Tricks

Права страна на фолијата за печење – Месото и зеленчукот се повкусни

Ако печете месо во алуминиумска фолија, ставете го парчето месо на правата страна. Тоа е сјајната страна на фолијата. Истото направете го и со зеленчукот кога го печете. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го […]

Tips & Tricks

Направивте колачи а немате калапи? – Направете ги сами во кујната

Ако правите колачиња а немате калапи, тогаш решението е брзо и лесно и го има во кујната. Мали калапи се прават со помош на фолија. Постапката е следна: Земете фолија и исечете кругови или коцки и обликувајте ги колачите. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек […]

Tips & Tricks

На која страна на фолијата треба да се пече – Трик за сочни ручеци

Алуминиумската фолија има голема намена во кујната, а важно е да се знае правилото на која страна треба да се пече храната. Додека едната е сјајна и исполирана, другата е мат. Тоа е резултат на процесот на производство, а тоа влијае врз подготвувањето на храната.Некои произведувачи тврдат дека храната ставена […]

Tips & Tricks

Не трошете пари на скапи средства – Запечените и замастени тави се чистат брзо и лесно

Наместо да давате пари за скапи средства за чистење на загорени садови, има лесен начин да се спасат. Земете парче фолија, може и употребено и истријте ги загорените делови, а потоа ставете вода со оцет во садот. Ќе ги снема. Повеќе на Готви.мк:Чајот од шипка како лекБРЗО И ЕВТИНО: Отстранете […]

Tips & Tricks

Направете сами калапи за мафини или колачи – Решението е евтино и брзо

Ако немате калапи за колачи или мафини, а ви требаат, има начин како да ги направите сами, брзо и лесно. Ви треба парче алуминиумска фолија.Земете парче превиткајте го неколку пати во посакуваната форма и имате калапи со кои нема да се лепи ништо.   Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка […]

Главни јадења

Ќе замириса домот: Динстани млади компирчиња во фолија

Вкусни млади компири во фолија. Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка […]