Tag: флеки

Tips & Tricks

Најголемата „ноќна мора“ е решена – Дамките од кармин се вадат вака

Сите знаеме понекогаш да бидеме невнимателни, па да направиме некоја дамка на облеката. Жените, но и некои мажи 🙂 знаат колку е тешко да се извади кармин од облеката, а особено ако станува збор за ново парче облека. Овие дамки се вадат лесно со помош на паста за заби. Ставете […]

Tips & Tricks

Некои тврдокорни дамки на шолјите не се вадат? Додадете го ова во детергентот

Доколку некогаш ви се случило да заборавите шолја со испиено кафе подолго време неизмиена, а ненаполнета со вода, може да се направат дамки кои тешко се вадат. За да си ја олесните работата, сè што треба е да ставите малку сода бикарбона на сунѓерот заедно со детергент за садови и […]

Tips & Tricks, Повеќе

Дамки од пот на облеката? Имаме евтино решение

Дамките од пот на облеката многу пати нѐ натерале да се откажеме од омилената маица, кошула или фустан. За да им го вратите стариот сјај на алиштата и да ги спасите од фрлање, применете ги овие неколку супер трикови, со помош на неочекувани производи за домаќинството, кои ефикасно ги елиминираат […]

Tips & Tricks

Лимон со сол против дамки на облеката

Доколку веселата забава ви оставила траги на вашата облека, не се грижете. Решете се од нив со помош на лимон и сол. Дамките од црно вино се чест проблем после добра забава. Како би ја сочувале омилената облека, морате да делувате веднаш. Дамката од вино посипете ја со сол и […]

Tips & Tricks

СО ПОМОШ НА СОДА БИКАРБОНА: Еве како да ги отстраните флеките од мебелот и теписите

За да ги исчистите „страшните“ флеки на мебелот или теписите, ќе ви бидат потребни само сода бикарбона, вода и шише со распрскувач. Процедурата може да се одвива на два начини Прв начин: 5 лажици сода бикарбона измешајте во половина литар топла вода, добро протресете, за содата да се раствори и […]

Tips & Tricks, Повеќе

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Понекогаш се случува да се исфлекаме кога најмалку сакаме. И тоа на новите или омилените парчиња од гардеробата. Но, без гајле, имаме евтино, едноставно и ефикасно решение 🙂 Оваа комбинација ќе ги спаси вашите омилени алишта: Потребно е да направите раствор со еднаква количина на лимон и вода или, алтернативно, […]

Tips & Tricks, Повеќе

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Дамките од црвеното вино на вашиот омилен тепих дефинитивно не се вашата посакувана глетка. Всушност, дамките од црвено вино не се пријатна глетка на ниедна ткаенина 🙂 Меѓутоа, постои брз, ефикасен и природен начин да ги отстраните овие дамки. Но, потребно е да реагирате пред да се исуши. Ако задоцните, […]

Tips & Tricks, Повеќе

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

Нема да ви се верува, но има природен лек со кој се вадат флеките од мастило и тонер. Повеќе не мора да очајувате доколку по грешка се допрете со вклучено пенкало или додека го местите тонерот ја исцрните омилената кошува или маица. Потребно ви е само млеко – ни пиува […]

Tips & Tricks, Повеќе

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Во многу случаи овие рецепти можат успешно да се употребат за чистење флеки и брзо и лесно перење на облека. Станува збор за вода од свеж компир и вода од сварен грав. Еколошки и евтино. Вода од свеж компир Оваа вода служи за перење свилена ткаенина како и делови од […]

Tips & Tricks, Повеќе

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Дечињата ја сакаат играта и забавата на сите детски начини. Сепак, како малку да ги подзаборавивме игрите во природа, во двор или на некоја голема полјана. Играњето во природа како по правило секогаш завршува со големи флеки од трева на облеката на децата. Но, не се лутете и не му […]