Tag: фестивал

Препораки, Ресторани

Утре започнува Фестивалот на виното во Македонско село

Од 29ти септември до 1ви ноември во комплексот Македонско село, по втор пат ќе се оддржи „Фестивал на виното“. За време на трите фестивалските дена, комплексот ќе биде место каде гостите ќе можат да уживаат во врвните вина од најдобрите винарии, искомбинирани со вкусни специјалитети и деликатеси и богатата музичка […]

Повеќе, Препораки

Шеф Марк де Јонг: Светски мишелин готвачи доаѓаат во Скопје

Светски познати готвачи со мишелин ѕвезди од Перу, Чиле, Германија, Мароко, Турција и Кина ќе подготвуваат специјалитети од шест интернационални кујни со локални намирници во рамки на фестивалот „Иновативно кулинарско искуство 2017“, што ќе се одржи од 2 до 8 октомври во Скопје. Иницијативата е на шефот Марк де Јонг […]

Деликатеси, Препораки, Ресторани

ФОТО: Вистинско гастрономско уживање во Македонско село

Фестивалот на виното кој деновиве се случува во комплексот „Македонско село“ привлече голем број сладокусци, гурмани и љубители на доброто македонско вино. Погледнете ги овие гастрономски специјалитети кои се дел од фестивалските денови: Повеќе информации прочитајте ТУКА Прочитај повеќе на Gotvi.mk: ФОТО: Фестивал на виното во Македонско село – Втора вечер Почнува […]

Забава, Повеќе, Ресторани

ФОТО: Фестивал на виното во Македонско село – Втора вечер

Ѕвездено небо, панорамски поглед на градот, опојно македонско вино, вкусни деликатеси и убава македонска песна. Вака помина првиот ден од Фестивалот на виното во Македонско село. „Ве покануваме, вас и вашите најблиски, да бидете дел од нашиот уникатен фестивалски амбиент и да уживате во пријатната атмосфера на комплексот со чаша […]

Забава, Повеќе, Препораки

Почнува Фестивалот на виното во Македонско село – Еве ја програмата

Од 20 – 23 октомври, комплексот Македонско Село ќе биде место каде сите љубители на виното и храната ќе имаат можност да уживаат во вкусот на најубавите македонски вина, вкусната храна и звуците на македонската музика во пријатна, топла и традиционална атмосфера. Во текот на четирите фестивалски денови, гостите на […]

Забава

ВИДЕО: Роберт де Ниро прошета по црвениот тепих на Сараевскиот филмски фестивал

Роберт де Ниро прошета по црвениот тепих вчера, пред отворањето на Сараевскиот филмски фестивал. Фестивал ќе трае од 12 до 20 Август и ќе бидат претставени 223 филмови од 61 држава. За свечено отворен го прогласи Роберт де Ниро кој во својот кус говор истакна дека му е чест што е […]

Забава

ВИДЕО: Роберт де Ниро со овации пречекан на отворањето на Сараевскиот филмски фестивал

Годинашниот Сараевски филмски фестивал ќе трае од 12 до 20 Август и ќе бидат претставени 223 филмови од 61 држава. За свечено отворен го прогласи Роберт де Ниро кој во својот кус говор истакна дека му е чест што е во Сараево и дека со задоволство ја прифатил поканата да […]

Забава

Почнува Струмица опен фестивал – прво јубилејно издание

Струмица опен фестивал 2016 ќе се одржи од 6 до 14 август. Како што информираа организаторите, здружението „Културно-забавен живот“, сите денови ќе бидат исполнети со 15 културни настани и 3 музички вечери. Во музичкиот дел од фестивалот настапуваат Љубојна на 12 август, потоа групата Амадеус, Аца Лукас и Џамбо Агушев […]

Забава

Охрид ќе пулсира во кубански ритам

Оваа година Охрид по втор пат ќе биде домаќин на вториот Меѓународен Кубански Танцов Фестивал во Македонија – „Хола Охрид“. Настанот ќе се одржи во организација на Tанцовиот клуб „Сонриса“. Кубанските звуци ќе одекнуваат во Охрид во периодот од  5 до 7 август, во хотелот Конгресен Центар Охрид, каде кубанската […]