Tag: фарбање

Повеќе

Шарен Велигден: Офарбајте јајца со помош на цвеќе

Офарбајте прекрасни виолетови велигденски јајца со природна боја. Ви требаат листови од љубичица и малку лимонов сок.Доволни се две лажици лимонов сок во водата во која ги варите јајцата и неколку цветови љубичица. Ќе имате прекрасни виолетови јајца.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело […]

Повеќе

Се појавуваат кристали на нив – Офарбајте Велигденски јајца со вино

Офарбајте си велигденски јајца за Големиот празник Велигден со помош на црвено вино. Супер идеја за да имате супер декорирани јајца за празникот. Ви требаат јајца и 0,75 милилитри црвено квалитетно вино кое се става во шерпа со јајцата, за да се варат заедно.Се премачкуваат потоа со масло за сјај […]

Повеќе

Фарбање јајца со вино – На нив безброј ситни кристали

Офарбајте си велигденски јајца за Големиот празник Велигден со помош на црвено вино. Ви требаат јајца и 0,75 милилитри црвено квалитетно вино. Се става вино во шерпа и се ставаат јајцата. Заедно се варат, п по желба или веднаш извадете ги или нека преноќат во ладното вино, зависно од тоа […]

Видео, Повеќе

Офарбајте јајца со пена за бричење – Мраморни велигденски јајца

Направете велигденски јајца со пена за бричење. Ви требаат секако тврдо варени јајца во количина по избор, пена за бричење, боја за храна, алуминиумска тава за печење, чепкалки и ракавици. Се полни тавата со кремата за бричење и се израмнува. Се ставаат разни бои, за потоа јајцата да имаат мраморни […]

Повеќе

Офарбајте јајца за Велигден без хемикалии – Само додадете го ова во водата, не ви треба боја

Јајцата за Велигден се нешто кое секоја домаќинка го прави во својот дом, и секако секоја сака јајца кои нема да и испукаат и кои ќе бидат со силна боја. Постои и природен начин да ги офарбате јајцата, без да користите боја во кесе од маркет. Ако сакате зелена боја […]

Повеќе

Вапцајте јајца со лушпи од кромид – Готови за 10 минути, бојата интензивна

Доаѓа најголемиот празник Велигден. Празник познат по неговиот симбол, велигденските јајца. Освен што се вапцаат црвени јајца, домаќинките се трудат да најдат нови, убави и декоративни идеи. Вапцајте јајца со лушпи од кромид. Постапката е лесна, ви требаат доколенки, лушпи од кромид и неколку тревки за шарање по нив или […]

Tips & Tricks

Не се горете со фарби: Осветлете ја косата со најевтината намирница, помага и на црна коса

Циметот е супер намирница која може да ја осветли косата, дури и најтемната. Ви требаат 3 лажици цимет, 3 лажици мед и 5 лажици балсам за коса. Се меша се и се нанесува маската за коса на сува и чиста коса. Не ја тријте во темето никако, за да не […]

Видео, Повеќе

Видео: Замотајте ги јајцата во фолија па ставете ги во боја – најсподелуваната идеја за Велигден

Постојат повеќе начини да добиете прекрасни и шарени јајца за Велигден, за кои сите ќе ви љубоморат.Земете фолија, завиткајте ги јајцата, па ставете ги во боја да се варат. Вака, тие ќе добијат супер ефект или мраморно јајце. Погледнете го видео рецептот: Повеќе рецепти на Gotvi.mk:   ВИДЕО: Дали досега погрешно […]

Повеќе

Ставете спанаќ во водата во која варите јајца – резултатот ќе ве воодушеви

Јајцата за Велигден се нешто кое секоја домаќинка го прави во својот дом, и секако секоја сака јајца кои нема да и испукаат и кои ќе бидат со силна боја.Постои и природен начин да ги офарбате јајцата, без да користите боја во кесе од маркет. Ако сакате зелена боја на […]

Повеќе

Офарбајте ги јајцата со зачин од кујната – природно, не штети, бојата интензивна

Постои и природен начин да ги офарбате јајцата за големиот празник Велигден, наместо со бои од продавница.Имено, постојат некои намирници од кујната кои даваат супер боја која е интензивна и трае. Па така, ако сакате жолти јајца, се што ви треба е куркума. Ставете ја куркумата во водата додека ги […]