Tag: УХМР

Повеќе

Викенд временска – УХМР најави промена со времето

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а во крајните западни делови ќе има повремени локални врнежи од дожд. По котлините ќе има магла, но кон средината на денот ќе настапи извесно расејување на маглата. На повисоките места и на планините ќе биде потопло. Ќе дува слаб […]

Повеќе

ВРЕМЕНСКА: Попладнево најобилни врнежи од снег

Времето во Македонија ќе биде oблачно со врнежи од снег. Претпладне врнежите ќе бидат послаби и локални, а попладне почнувајќи од запад ќе се интензивираат, соопшти УХМР. Најобилни ќе бидат кон крајот на денот и во текот на ноќта во западните и јужните делови од земјава. Во крајните југоисточни делови […]

Повеќе

УХМР најави промена со времето

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер претежно од јужен правец. Преку денот облачноста постепено ќе се зголемува па во крајните западни делови на земјава се очекува кон крајот на денот да има повремени врнежи од снег на планините, а на пониските […]

Повеќе

Дури сега ќе почувствуваме студ: Доаѓа и снегот

Пад на температурите и слаб снег најавуваат метеоролозите од понеделник и вторник.Од УХМР информираат дека студена воздушна маса од север ќе услови засилен северен ветер, особено од понеделник попладне. На места ќе провејува слаб снег, а дневната температура од вторник позначително ќе опадне. Во понеделник максималната температура ќе се движи […]