Tag: УХМР

Повеќе

Временска прогноза: Конечно добри вести

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб северен ветер.Минималната температура ќе се движи од 8 до 15 степени, а максималната од 23 до 30 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб северен ветер. Температурата ќе […]

Повеќе

Има ли спас од дождот? – Временска прогноза

Времето денес ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено во западните делови од земјава. Ќе дува умерен северозападен ветер, кој вдолж Повардарието ќе засилува. Утринските температури ќе се движат од 6 до 12 степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 10 до 22 степена.Во Скопје и […]

Повеќе

Нека не ве лаже сонцето – доаѓаат студ и снег

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, а ќе дува и слаб до умерен ветер од југоисточен правец.Утринската температура ќе се движи од минус еден до шест, а дневната од 14 до 20 степени. Во Скопје слично време, сончево со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен југоисточен […]

Повеќе

Погответе се за невреме

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд, особено попладне кога локално ќе има и појава на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Врнежите ќе бидат со слаб и умерен интензитет и повеќе ќе бидат застапени во западните краеви. Ќе дува слаб […]

Повеќе

Се враќа зимата во Македонија

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени слаби врнежи од дожд, а на повисоките места и планините, претежно во јужниот дел од земјава, дожд и снег. Ќе дува умерен северен ветер.Како резултат на поминувањето на ладниот фронтален систем преку нашето подрачје, денеска дневната температура на воздухот ќе опадне за […]

Повеќе

Викенд прогноза: Еве што не чека денеска

Времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд, а на планините со повремен локален снег. Ќе дува умерен северен ветер.Температурата ќе се движи од 3 до 13 степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 9 степени. Во следните денови поради […]

Повеќе

Студен и влажен бран за викендот во Македонија

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд, на повисоките планини од снег. Позначителни врнежи се очекуваат во западните делови на земјата. Ќе дува умерен до засилен ветер од североисточен правец, долж Повардарието повторно ќе се засилува.Утринската температура ќе се движи од еден до осум, […]

Повеќе

По сонцето следи невреме

Времето претпладне ќе биде сончево, а во попладневните часови во западните делови ќе има појава на мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, повремено и засилен ветер од југоисточен правец.Утринската температура ќе се движи од минус два до три, а дневната од 14 до 21 степен. Во Скопје претежно […]

Повеќе

Временска за наредна недела

Времето во Македонија ќе биде сончево со слаб ветер од северен правец.Утринската температура ќе се движи од минус три до три, а дневната од 13 до 19 степени. Во Скопје сончево со слаб ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до еден, а дневната ќе се искачи до […]

Повеќе

Оваа вест за времето нема да ви се допадне

Времето претпладне ќе биде променливо облачно со сончеви периоди кои повеќе ќе бидат застапени во источните делови на земјава. Во текот на денот ќе има зголемување на облачноста, а околу пладне и попладне ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, но пообилни ќе бидат во западните делови на земјава […]