Tag: утро

Предјадења, Препораки

Појадокот е најважен оброк: Најздравиот начин да се почне денот

Ако се мислите како да ви започне денот, со оглед на тоа што појадокот е најважниот оброк, се што ви треба се житарки.Житарките се одличен начин да се почне денот. Богати со јаглехидрати и шеќери, даваат енергија, а исто така имате цел ден пред вас, многу активности и обврски за […]

Повеќе

Смути со кое понеделникот ќе биде енергичен ден

Смути за појадок и енергија.     Се лупи портокалот, се става со сите намирници во блендер. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: […]

Повеќе

Наутро кафето заменете го со чаша вода – Телото ќе доживее голема промена

Верувале или не, иако звучи необично, за вашето тело да се разбуди брзо наутро, ви треба вода, а не кафе. Ако се напиете чаша вода само што станете на гладно срце, вашето тело ќе почне побрзо да функционира, бидејќи и блага дехидрација го заматува умот и телото. Ќе се расоните […]

Препораки

Наместо со кафе утрото нека ви започне со шолја какао – За срцето, мозокот и живот без стрес

Сите сакаме да се разбудиме со кафе, да се расониме и да уживаме, но има и подобар начин да почне денот, воедно и поздрав. Какаото е супер намирница, здрава, достапна и евтина. Има 300 хемиски соединенија во себе, делува на мозокот, го намалува стресот и расположува. Какаото помага и за […]

Предјадења

Појадок во чаша кој ве држи сити и здрави: Смути за Добро утро

Направете си вкусно смути за старт на денот. Се лупат бананата и јаболкото, се сечат и ставаат во блендер со млеко и јогурт. Се става смесата во чаша и се става мед. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една […]

Препораки

Утрото нека ви почнува вака – витамини за цел ден

Секое утро нека ви започнува со сок од морков, а има многу причини за тоа. Го подобрува видот, како што е одамна познато, помага да не јадете нездрава храна. Ако кога ќе ви се пријаде чипс или благо, земете сок, гладта ќе се ублажи и со протеините ќе биде здрава […]

Tips & Tricks

Дали треба да пиеме кафе штом отвориме очи – ова му се случува на телото

Сите сакаме шолја кафе наутро, но има право време и кога се пие кафето. Кафе веднаш по будењето е стресно за телото и е шок промена. Кофеин рано наутро го активира кортизолот, хормон на стрес. Ако пиете наутро значи ќе имате потреба и од повеќе шолји кафе во текот на […]

Препораки

Јадете една лажица наутро на празен стомак – за диета, рамен струк и против болести

Кокосовото масло е исклучително здраво и помага. Јадете лажица на празен желудник наутро. Помага да се намали струкот, да ослабете, да немате многу апетит. Помага за побрзо варење на храната, согорува масти и помага против воспаленија. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи […]

Предјадења

Смути за појадок – наместо со кафе денот почнете го вака

Смути за појадок, здрав и енергичен ден. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и супер вкус Слатка зимница: Домашен сок од крушки Топли пирошки со сирење […]

Предјадења

Кифлички меки како душа за појадок – сите ќе сакаат да ви го украдат рецептот

Утрото нека започне со кифлички. Ќе замириса домот.   Повеќе рецепти на Готви.мк: Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб Леб кој не дебелее Појадок во шолја Појадок со кој ќе топите килограми ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од […]