Tag: усни

Препораки

Испукани и болни усни се честа појава во зима – Имаме решение за три минути

Испуканите и болни усни не се реткост во зима, особено кога температурите се ниски. Секако, освен што не изгледаат убаво, испуканите усни знаат да болат, но кујната крие корисно решение за овој проблем. Потребна ви е кесичка чај од камилица. Потопете ја во врела вода, нека се подолади, па ставете […]

Tips & Tricks, Препораки

Брз пилинг за меки усни – Ви требаат само 2 состојки

Како што зачестуваат студените денови, ветрот станува поостар, така сè посурово влијае на нашата кожа на лицето и усните. Колку и да се покривате со шапки и шалови, усните ви се едни од најизложените делови на сите надворешни влијанија. Кожата на усните лесно се суши и испукува, па често знае […]

Препораки

Ги триеше усните со ќесе зелен чај – И вие ќе го направите истото

Придобивките од зелениот чај се големи, а верувајте ако земете ќесе од зелениот чај и го триете на усните, ефектите ќе бидат одлични. Многу здравствени истражувања покажале дека зелениот чај носи големи бенефиции за здравјето, се употребува за смирување, но и за козметика. Помага и за изгореници, ранички, детоксикација и […]

Tips & Tricks

За меки усни: Направете домашно лабело

За да имате меки и сензуални усни, сè што ви треба се само три намирници од кујната. Поврзани вести на Gotvi.mk: Изобилство на витамини во чаша – грижете се за здравјето Дињата како лек – Свежина и здравје во летните денови Внесете здравје во домот: Куркумата е лек за 100 […]

Повеќе

Измешајте кафе и маслиново – рецепт за пилинг за нега на усните

Кожата на усните лесно се суши и испукува, па често знае да ви се направат рани на кои ниеден кармин не изгледа добро. Токму затоа, добро е повремено да правите брз пилинг со кој ќе го вратите сјајот на вашите усни и ќе изгледаат полно, здраво и сочно. Доволно е […]