Tag: урми

Препораки

Урмите секогаш ги има на трпеза за празниците – причини зошто треба често да ги јадеме

Урмите кои ги има на трпезата за време на празниците Бадник и Божиќ и кои се делат на коледарите, се навистина вкусни, но и здрави и треба да се јадат во текот на целата година. Содржат многу калциум, витамини и железо. Помагаат телото да се ослободи од токсини, а содржат […]

Десерти

Готови за 5 минути: Урми полнети со бадеми

Полнетите урми можете да ги послужите топли со предјадење, а ако ги натопите во чоколадо и ако не ставите сол ќе добиете и слатка варијанта. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема […]

Десерти

Бомбици со урми, ореви и мед – многу топчиња од една смеса

Направете вкусни бомбици со урми. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко […]

Десерти

Неодолив џем од чоколадо, лешници и урми

Сладок намаз, подобар од било кој купечки… Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се […]

Препораки

Најздравата намирница на светот: Ретко им обрнуваме внимание а лечат се

Една од најздравите намирници во светот за кои малку се обрнува внимание. Урмите се цело богатство со здравје, имаат многу хранливи вредности, витамини и манган, магнезиум и витамин Б6, како и многу влакна во својот состав. Го подобруваат варењето на храната, помагаат за превенирање рак, се препорачуваат и за лекување […]

Десерти

Десерт од две состојки: Енергетски плочки

Кога имате потреба од енергија, само земете од овие енергетски плочки и за кратко ќе бидете полни со енергија. Уживајте во здравиот десерт! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како […]

Повеќе

Делува подобро од лаксатив: Земете од овој џем и испразнете ги цревата

Го нарекуваат и болнички џем бидејќи ефикасно делува при затвор (запек). Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници. Повеќе на Готви.мк: […]

Препораки

Тие се најздрава намирница – Јадете ги за решавање на сите проблеми

Урмите се неверојатно здрава и вкусна намирница која многу помага на телото.Урмите се неверојатен извор на магнезиум, витамин Б6, манган и калиум, како и други важни витамини и минерали за телото. Сјајни се за варењето и дигестивниот тракт, а се борат и со проблемите со столицата, а го намалуваат и […]

Видео, Десерти

Најбрз сочен колач со урми и јаболка: Кога еднаш ќе пробате, постојано ќе го правите

Овој колач со јаболка, урми и преубав мек бисквит е многу едноставен за подготовка. Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – […]

Препораки

Само неколку на ден го подобруваат здравјето – Јадете ги почесто

Урмите се здрави, вкусни и корисни, а само неколку од нив на ден го подобруваат општото здравје и состојба на организмот. Богати се со калиум, калциум, манган, како и витамин Б6 и магнезиум. Корисни се за правилна работа на желудникот и на цревата, проблеми со празнење, а помагаат за намалување […]