Tag: урми

Повеќе

Смути со урми и банани

Направете вкусно смути за појадок.     Се става се во блендер и се пие. Повеќе на Gotvi.mk: ВИДЕО: Шеф Марк де Јонг во живо од натпреварот помеѓу Манчестер и Реал ФОТО: Марк од „Брза кујна” ја покажа ќерката ФОТО: Погледнете во чија прегратка заврши Марк од „Брза кујна” ФОТО: Марк […]

Десерти

Бомбици со урми за празниците

Бомбици со урми. 200 гр. урми 150 гр. ореви 2 лажици какао 1 лажица мед 40 гр. овесни снегулки 1 кесе ванила 20 гр. маргарин   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве […]

Препораки

Најздравата намирница на светот – За празниците сите имаме урми на маса, а еве за што помагаат

Една од најздравите намирници во светот се урмите. Го подобруваат варењето на храната, помагаат за превенирање рак, се препорачуваат и за лекување на хемороиди. Магнезиумот има антивоспалително дејство, па помагаат за намалување болки и отоци на телото. Јадете ги почесто. Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп […]

Десерти

Неодоливи топчиња од урми – брз десерт

Брз и вкусен десерт кој ќе го обожавате! Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со паста и песто сос Одличен рецепт – […]

Десерти

Бомбици со урми – Најздравата намирница на светот

Направете бомбици со урми. Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со паста и песто […]

Десерти

Вкусни урми полнети со ф’стаци

Подгответе едноставен, вкусен и здрав десерт. Уживајте! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство

Препораки

Најздравата намирница на светот – Урмите штитат од срцев и мозочен удар

Помагаат за широк спектар болести, здрави се и вкусни, а често ги занемаруваме иако тоа не треба да е така. Урмите се најздравата намирница на земјата, а помагаат за многу болести и состојби.Тие се одличен извор на железо, бидејќи во само 100 грама урми има 0,90 грама железо или 11 […]

Препораки

Најздравата намирница на светот – Причини да јадете урми

Урмите се намирница која кај нас се запоставува сосема неправедно. Урмата е многу здрава има селен кој го јакне имунитетот, има антиоксиданси и штити од кардиоваскуларни болести. Важни се и за штитната жлезда. Урмите имаат и витамин за очите. Тие се и храна за мозокот.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава […]

Препораки

Најздравото овошје на светот – Нема за што не помагаат

Урмите се најздравото овошје на светот и навистина помагаат за многу состојби. Урмите се одличен извор на железо, во 100 грама има 0,90 грама железо или 11 посто од препорачаната дневна доза. Супер се за здравјето на очите, спречуваат дијареа, помагаат и за тврда столица. Ја регулираат телесната тежина, помагаат […]

Повеќе

Исчистете ги насобраните отрови од цревата: Само една лажица носи спас за 2 минути

Во цревата се насобираат многу отрови, поради што треба време да се исчистат. За тоа е потребно здраво да се храните, а може да ви помогне овој природен лек кој можете сами да го направете. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. […]