Tag: умерено

Препораки

Чаша црвено вино е превенција за многу болести

Црвеното вино е здраво и штити од многу болести. Секако важно е да се напомене дека станува збор за една чаша! Црвеното вино е одличен лек за настинка, срцеви болести и тегоби, како и проблемите со либидото. Истражувања на Харвардскиот универзитет покажале дека виното помага и за висок притисок, а […]

Препораки

МАЖИТЕ ПРЕСРЕЌНИ: Што се случува со телото ако пиеме пиво?

И мажите и жените се љубители на пиво, но мажите особено се радуваат на овој пијалок. Друштво, мезе, пиво…нема подобро, а сега кога ќе ја чуете оваа вест ќе бидете пресреќни. Секако, таа се однесува само на мали колични алкохол.Иако лекарите не препорачуваат алкохол и тој создава зависност, ништо не […]

Повеќе

Македонците ја обожаваат: Зошто е добро да се пие ракија?

Консумирањето на ракија може да донесе неколку здравствени предности, секако доколку не се претерува со количината. Преголема количина на ракија, а и на било кој алкохол дефинитивно ќе ви го скратат животниот век, но умерена количина може да ви го продолжи, но и да ве ослободи од стрес. Доколку пиете во […]

Повеќе, Препораки

Светски ден на пивото – Еве зошто треба умерено да го пиеме

Според некои истражувања, пиење пиво ги прави артериите пофлексибилни, а со тоа се подобрува циркулацијата на крвта – Ова се дел причините зошто треба умерено да се пие пиво. Пивото го намалува ризикот од срцеви заболувања за 20 до 40 проценти. Сепак, треба да пие одговорно и во умерени количини, […]

Десерти

Умереното јадење сладолед не дебелее и е позитивно за здравјето

Верувале или не, омилениот летен десерт, сладоледот во кој сите ние сакаме  да уживаме носи благодет и за нашето здравје.  Сладоледот е богат со калциум. Бидејќи основните состојки за правење сладолед  се млеко и слатко овошје, овој десерт е одличен извор на калциум, но и витамини А и Б. Сладоледот […]

Повеќе, Препораки

Со Нордиска диета слабејте без гладување

По две години истражување концептот наречен Нордиска диета би можел да биде потполна револуцијана подрачјето на здрава и балансирана исхрана. Оваа диета ги покажала следниве резултати: за 12 недели, природно се губат три килограми. „Тешко е да се одреди како делува секоја состојка, но очигледно е дека се губат килограми“ […]