Tag: убавина

Повеќе

Кокосово масло во служба на убавина – Не ви требаат скапи препарати повеќе

Кокосовото масло е многу здраво и да се консумира и да се користи за лицето и телото како и косата. Ако го миете секој ден лицето со кокосово масло ќе блеска и нема да имате акни и брчки.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело […]

Повеќе

Најевтината намирница го чува лицето од акни и митесери

Наместо да давате пари за скапи препарати за кожа, ви треба евтината намирница која е и многу моќна, а тоа е содата. Земете сода со малку вода и тријте го измиеното лице.Ќе ги отстрани сите нечистотоо, митесери и кожата ќе биде блескава кога ќе исплакнете, и помалку подложна на акни […]

Повеќе

За здрава и сјајна коса – Ставете ја оваа природна маска

Кокосовото масло може да послужи за нега и убавина, освен за здравје и исхрана. Тој е серум за косата, ја потхранува, ја прави бујна и ја скротува. Ставете на темето, нека отстои па измијте. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што […]

Повеќе

Ставете ја оваа маска за коса – Ви требаат само 15 минути и нема веќе да отидете на фризер

Медот, циметот и маслиновото масло се моќна комбинација, особено кога станува збор за косата. Земеше лажиче цимет, пола шолја маслиново масло и лажиче мед. Ставете го маслиновото масло да се загрее, па ставете мед и потоа цимет и измешајте. Исчешлајте ја косата и нанесете од темето надоле. Нека стои 15 […]

Tips & Tricks

Наместо со вода и сапун, мијте го лицето со кокосово масло – Делува како магично стапче

Кокосовото масло е многу здраво и сите треба да имаме тегла дома. Ако го миете секој ден лицето со кокосово масло ќе блеска и нема да имате акни и брчки, ќе ја заштитите кожата, нема да биде сува и оштетена. Особено делува неговиот витамин Е како антиоксиданс кој ја штити […]

Tips & Tricks

Плакнете ја косата со чај – Ќе немате никаква мака со неа

Ако сакате да ја направите косата здрава и сјајна, и да ја вратите во живот, ви треба чај. Ви треба топол и незасладен чај, околу литар од било кој чај, со кој се плакне косата. Кога ќе ја измиете, откако ќе нанесете шампон и регенератор, еднаш исплакнете ја со чајот. […]

Uncategorized

Домашен крем за лице со магдонос – Нема акни, дамки и брчки

Направете си домашна крема од магдонос која е хранлива и здрава за кожата и полна витамини и минерали. Ќе ви помогне за здрава и негувана кожа, да немате дамки и да имате рамномерен тен. Ви требаат 2 лажици сечен магдонос, 1 лажиче сок од лимон и 200 милилитри вода. Се […]

Препораки

Ќе го снема црвенилото од лицето – направете маска за кожа

Направете маска за лице која ќе ги отстрани сите дамки и црвенилото од кожата. Ви требаат мед, цимет и мускатно оревче. Се добро се меша и се прави една густа смеса, па се нанесува на чисто лице. Се остава околу половина час и се мие потоа со ладна вода. Прочитај […]

Препораки

Измијте ги забите со сода – ќе блескаат но има едно важно правило

Содата е тешко абразивно средство, па затоа не треба често да се користи, но може да се додаде сосема малку сода на пастата која сте ја ставиле на четка, па исперете ги забите на вообичаен начин. Можете и да ја измиете четката, да и ставите сода и лимонов сок, да […]

Tips & Tricks

Испрскајте ја кожата со ова – ќе биде здрава и сјајна и нема да пука и на студот

Ако сакате да изгледате здраво и кожата да ви сјае, ви треба само црн чај. Земете две шолји црн чај и ставете го во пластично шише со прскалка. Напрскајте си ја кожата и оставете да се исуши, па ќе забележите по неколку дена супер сјај. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за […]