Tag: туршија

Салати

Зимски специјалитет во тегла: Туршија од лук

Вистински зимски специјалитет во кој ќе уживате со секој оброк. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит […]

Видео, Салати

Салата за зима – вкусна туршија во тегли

Салата за зима – вкусна туршија во тегли. Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе поврзани рецепти на Готви.Мк Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика Полнети тиквички по најдобар рецепт Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели […]

Салати

Шарена туршија: Вкусна салата полна со витамини

Време е за зимница! Подгответе вкусна шарена туршија. Повеќе вести на Готви.мк: Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука Вистинска уметност: Рецепт за солена […]

Видео, Салати

Здрава туршија: Лук во јаболков оцет

Едноставно и брзо направете здрава туршија од лук. Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на […]

Салати

Царска туршија: Вкусна зимска салата полна со витамини

Подгответе вкусна зимница… Повеќе рецепти прочитајте на Готви.мк: ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука Повеќе рецепти за десерти тука Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Многу вкусно – потпечена тава со […]

Салати

Домашна туршија со грозје и лути пиперчиња

Вкусна зимска салата кооја ќе ја збогати секоја трпеза. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас […]

Салати

Шарена туршија: Вкусна зимска салата полна со витамини

Вкусна и здрава зимница… Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко Полнети […]

Tips & Tricks

Направете вака со пиперките – Трик за највкусна туршија

Сите сакаме вкусна туршија во зима, а таа може да биде сирова или варена или печена. За подготовка важно е да одберете важни плодови зеленчук, а зелените пиперки се буѓат со игла за да во нив навлезе саламурата.Ова е супер трик за совршена туршија.   Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна […]

Tips & Tricks

Колку сол се става на литар вода – Правила за совршена туршија

За сите кои сакаат совршена туршија, ова е правило за саламурата да биде перфектна. На литар вода се ставаат 40 грама сол. Вака саламурата е прекрасна. Поврзани вести на Готви.мкБрзи роденденски сендвичиВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки […]

Салати

Стар рецепт за туршија: Останува свежа до крајот на зимата и без конзрванс

Време е да ставите туршија – домашна и вкусна… Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос […]