Tag: Турција

Предјадења

Ѓевреци по рецепт од Турција – евтин рецепт, една состојка менува се

Направете вкусни ѓевреци по рецепт од Истанбул. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Преку 20 мафини од една смеса Бургер погачи Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб Леб кој не дебелее Појадок во шолја Појадок со кој ќе топите килограми      

Деликатеси, Препораки

Мама’с – Единствениот бренд од Македонија ги поврзува Европа и Азија

Од почетокот на 2017 година производите на македонскиот бренд МАМА’С се најдоа на полиците на UNIFREE DUTY FREE продавниците на аеродромот “Ататурк” во Истанбул каде што веќе одлично се продаваат. Достапни за повеќе од 60 милиони патници годишно, кои патуваат до 360 дестинации во светот, ова е единствен бренд од […]

Повеќе

Попладнево нови земјотреси: Балканот не престанува да се тресе

И попладнево не престанува да се тресе тлото. Многу земјотреси се регистрирани на Балканот. Земјотреси се почувствувани во Албанија и тоа со магнитуди од 2,0 и 2,6 степени, изминативе неколку часа. Земјотрес ја стресе и Грција со јачина од 2,4 степени. Земјотреси имало и во повеќе градови на Турција. Прочитај повеќе […]

Главни јадења, Предјадења, Препораки

ВИДЕО: Турски специјалитет – рецепт за вртена пита со месо и компири

Овој рецепт изгледа многу вкусно, а интересен е и поради тоа што питата не се пече во рерна, туку на шпорет. Погледнете ги деталите во видеото: Повеќе видеа од кулинарски рецепти, совети и трикови прочитајте тука