Tag: турска

Предјадења

Турска пита – Коцки од кои домот ќе замириса

Направете вкусна пита на труски начин. Добар апетит! Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости Рецепт за највкусни посни и […]

Салати

Салата со модри патлиџани на турски начин

Направете супер салата по турски рецепт. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете […]

Главни јадења

Турска чорба – убава и топла и ладна

Направете чорба на турски начин. Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка […]

Предјадења

Турска пица – 4 теста од една смеса

Направете вкусна пица на турски начин. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува […]

Салати

Турска салата – деликатес од едноставни состојки

Направете турска салата со моркови. Ова е рецептот:   Повеќе Готви.мк рецепти: Мимоза салата во ново руво Брза крем салата со јогурт Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса      

Предјадења

Палента каква што не сте јаделе: Деликатес од турската актерка за појадок

Убавата турска актерка која ја гледавме во Величенствениот како Махидевран Султан, се пофали со вкусен деликатес за појадок или мезе.Направете посебна палента по нејзин рецепт.   Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб Леб кој не дебелее Појадок во шолја Појадок […]

Десерти

Турска баклава – Многу вкусен рецепт

Направете вкусна турска баклава од која сите ќе побараат парче повеќе. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не […]

Видео, Деликатеси

„Тава на турски начин”

Направете вкусна тава на турски начин, ова е вистински деликатес. Ви требаат модри домати и домати за овој деликатес. Повеќе рецепти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, […]

Видео, Главни јадења, Деликатеси

Рецепт за вкусна пица што се пече за 7 минути (ВИДЕО)

Одличен специјалитет наречен турска пица од Торонто. Богата е со состојки или на турски кажано мастраф, а се пече за 7 минути. Начинот на приготвување погледнете го во видеото: На здравје! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната […]

Забава

Оваа актерка од хит серијата „Парампарче“ е во брак со Македонец

Злобната актерка Дилара од Парампарче, која е хит серија на Сител, во реалноста е сосема поинаква. Таа од оваа година е во брак со македонскиот актер Ертан Шабан, кого го гледавме во серијата која исто така беше хит „Збогум Румелија“. Актерите се во среќен брак. Повеќе вести на Gotvi.mk: ВИДЕО: […]