Tag: туристи

Повеќе, Препораки

Еве ги цените во Кавала – Има зошто овој грчки туристички центар е сѐ попосетен

Глобалните кризи доведоа до голем раст на инфлација, односно на цените на прехранбените и другите производи низ целиот свет. Секојденвно се прават пресметки и нови цени на сите производи во маркетите, кафулињата и рестораните. И годинава Грција останува избор број еден за огромен број наши сограѓани. Ви ги пренесуваме искуствата […]

Повеќе, Ресторани

(ФОТО) Дерик Меј препорачува што да јадат туристите во Македонија

Познатиот DJ Дерик Меј неделава имаше настап во „Сектор 909“ во Скопје. На својата страна на Facebook тој објави фотографија со препорака до туристите кои ќе дојдат во Македонија. Еве што напиша: „99.99% од вас никогаш нема да дојдат во Скопје, но сакам да знаете дека сеуште има места во […]

Uncategorized

Ексклузивно: Кавала во мрак – Туристите се прашуваат кога ќе дојде струја (ВИДЕО)

Познатото туристичко место во соседна Грција неколку минути пред полноќ остана без електрично напојување, јавуваат за Gotvi.mk повеќе туристи од Македонија кои во моментов летуваат таму. Според тамошните медиуми станувало збор за посериозен дефект кој без струја го оставил градот и пошироката околина. Погледнете како во моментов изгледа Кавала од […]

Повеќе

„Vogue” со сторија за Македонија: Ова е земја со највкусни јадења!

Некогаш дел од Југославија, а денес Македонија е земја која го одзема здивот со своите пејзажи, благородни и љубезни луѓе, и највкусна храна која сте ја пробале некогаш во животот. Ова го пишува “Vogue”, во својата сторија за нашата земја. – Без разлика каде ќе отидете, храната е направена со […]

Повеќе

Секоја земја си има свое јадење како заштитен знак – По што се познати земјите?

Секоја земја си има јадење кое е заштитен знак и кое туристите секогаш го нарачуваат. Па, ако одите во некоја од овие земји, погледнете што задолжително треба да нарачате. Австрија – Виенска шницла Бугарија – Шопска салата или таратор Кипар – Халоуми со лубеница Данска – Фрикаделер месни топчиња Германија – […]

Повеќе

ВИДЕО: Турист јаде во слаткарница, па става инсекти во чинијата за да не плати

„Обид да се насамарат угостителите. Во 39та секунда од снимката на видео надзорот се гледа како гостинот вади кесичка од паричникот и става некој вид на инсекти во чинијата. Потоа почна да се жали и да прави голема драма со цел да не ја плати сметката. За жал, вистината ја […]

Повеќе, Препораки, Ресторани

ФОТО: „Македонско село“ – магнет за домашните гости и странските туристи

Новоотворениот комплекс „Македонско село“ е лоциран во с. Нерези во близина на манастирот „Св. Пантелејмон“. Комплексот е изграден во традиционалниот дух на македонската архитектура од 19 и 20 век, составен од шеснаесет автентични куќи со вкупен сместувачки капацитет од 100 гости. Посетителите на “Македонско село” ќе можат да уживаат во […]