Tag: туризам

Повеќе

Ова се цените во маркетите во Грција, Бугарија, Црна Гора и Хрватска – еве ја разликата

Кога одиме на одмор сите носиме овошје, зеленчук и намирници од дома за да заштедиме, но дали е тоа така? Еве колку пари се намирниците на омилените дестинации на Македонците. ГРЦИЈА Леб 0,7 – 1,2 евра Млеко 1,1 – 2,5 евра Шест јајца 1,2 – 1,5 евра Масло 1,6 – […]

Повеќе

Сутоморе: Кафе од 40 до 90 денари, пиво 60 денари – Еве ги и другите цени

Наша читателка, Јелена Војиновиќ ни испраќа цени од Сутоморе, Црна Гора: Парче пица 60 денари Пиво 0,5 л 60 денари Праски 1 кг 80 денари Банани 1 кг 70 денари Кафе 40 до 90 денари Лежалки 400 – 500 денари Таа вели дека е презадоволна од цените кои се нудат […]

Повеќе

Нов данок во Грција: Секој турист ќе и плаќа до 4 евра дневно на државата

Во Грција од 1. јануари 2018 година  на сила ќе стапи таканаречен „туристички данок“. Тоа значи дека сите туристи во Грција ќе мораат на државата да и плаќаат надомест. Надоместокот ќе изнесува 0,25 до 4 евра за ноќевање во зависност од рангот на сместувањето, а ќе се плаќа во текот […]

Tips & Tricks, Повеќе, Ресторани

Викендов во Охрид на плажа – вода 40, еспресо 50 денари

Читатели на Готви.мк кои викендов туристички престојувале во Охрид ни праќаат дел од цените на пијалаците на две плажи долж Охридската ривиера. Група туристи престојувале во хотелот Десарет кој се наоѓа во туристичката населба Пештани. Цените се следни: вода 0,5л негазирана 40 денари еспресо 50 денари макијато 60 денари цедевита 70 денари […]

Tips & Tricks, Повеќе

„Патлиџан туризам“ – Еве како поминале туристите викендов на грчката граница

Голема фама се крена околу најавите дека грчките цариници вршеле детални контроли на граница, проверувајќи дали туристите внесуваат храна и пијалоци кои не се вакуумирани и не се произведени во земјите од ЕУ. Gotvi.mk разговараше со десетина туристи кои изминатиот викенд се одлучија да го поминат на некоја од плажите […]

Повеќе, Препораки

ФОТО: Ова лето побрзо до гиро и морска храна?

Убава вест за сите љубители на морската храна, гиро, ѕаѕики, но и на плажите во соседна Грција. Вчера беше пуштен во употреба новиот автопат на Халкидики, па летово без застои ќе можат да стигнат на некое од тамошните излетнички места. Погледнете како изгледа новиот автопат во должина од 18 км […]

Повеќе

Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот?

Јајца, смрзнато месо, полнети пиперки… ова се некои од работите кои грчките цариници им ги одземаат на српските туристи. „На почетокот на мај тргнавме на семеен одмор во Грција. На граница цариниците ни го запленија целиот рачен фрижидер каде имаше смрзнати пиперки и месо“, се пожалил за српските медиуми еден […]