Tag: три

Tips & Tricks

Кремаво пире без грутки – Наместо во вода варете го на друг начин

Ако сакате совршено пире од компири, има мал трик. Сите од нас го прават вака, вариме компири и го цедиме, ставаме путер, млеко и се соединуваме, но тоа е грешно. Компирот има деликатен вкус, па затоа наместо да се вари во вода, треба да се свари во млеко со путер. […]

Tips & Tricks

Мајонезот не е само додаток за јадење – Решава проблем во домот

Верувале или не но мајонезот не е само за јадење. Ако имате дамки од вода на дрвениот мебел, ставете малку мајонез и премачкајте ги местата.Дамките ќе ги снема.   Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог […]

Посно и веге

Посна пита со три фила – Евтин деликатес за постот

Направете посна пита со три фила. Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова […]

Tips & Tricks

Решете се од првутот евтино, брзо и лесно

Првутот е многу здодевен и едвај се трга од косата. Ако сакате природно и евтино да се решите од него, ви треба половина шолја топла вода да помешате со половина шолја јаболков оцет и да го оставите тоа на коренот на косата. Може да ви помогне и лимонов сок на […]

Tips & Tricks, Видео

Не ги фрлајте старите кеси – корисни трикови, искористете ги вака

Секој од нас дома има некое место каде собира пластични кеси, по пазарењето. Тие повторно се употребуваат, најчесто за фрлање отпадоци или за собирање на некои работи.Но, дали некогаш ви текнало да ги употребите за правење водоотпорни перничиња за градината или декоративни цветови кои ќе го украсат вашето цвеќе во […]

Tips & Tricks, Видео

Кашлате од цигарите? – оваа смеса ќе ви помогне

Ако сте страсен пушач и не може да ги оставите цигарите иако се штетна и лоша навика, а многу кашлате, тогаш ова е решението да ја исчистите плуќата.Еве како да си направите трајно решение дома:   Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како […]

Tips & Tricks, Видео

Прашокот за пециво не е само за во кујна – ќе ви користи за цел живот

Прашокот за пециво веднаш потсетува на тесто, нешто месено, миризливо, топло и вкусно, но може да се користи и во многу други намени.Може да го користите во бавчата и дворот за да ги убиете инсектите кои ги јадат вашите цвеќиња и растенија, а има и други намени.     Прочитај […]

Видео, Десерти

ВИДЕО: Десерт во три чекори – највкусното нешто што сте го пробале

Зема бисквити, стави чоколадо и бонбони. Доби фантазија во три чекори.Погледнето го видеото за подготовката:       Yes Or No? 👍👎 Tag a friend 👇 #foodluxuries Cr: @proper_tasty A video posted by ᖴOOᗪᒪᑌ᙭ᑌᖇ I E ᔕ (@food_luxuries) on Dec 20, 2016 at 6:07am PST Повеќе на Готви.мк: Неговото височество: […]

Препораки

Три киви на ден ја спречуваат тешката болест

Кивите се овошје кое има одличен киселкав вкус, освежува и полно е со здравје.Кивите имаат витамин Ц, бета каротенин, лутеин и други витамини и минерали кои носат здравствени бенефити. Норвешките научници докажале дека кивите го штитат видот, очите, и спречуваат стареење. Првата група испитаници на возраст од 44 до 74 […]

Tips & Tricks

Маска за испукани и суви раце – подобра е и од најскапите креми

Дојде есен, температурите нагло паднаа, а тоа предизвика промени и кај луѓето. Настинките и вирусите се честа појава овој период, а исто така и поради пониските температури, кожата се суши и пука.Ви нудиме решенија против испуканите раце, кои можат да создадат болка и проблеми. Повеќе вести на Готви.мк: 10 „убијци“ […]