Tag: трик

Tips & Tricks

Како правилно се чува брашното – Не правете една грешка

Брашното е намирница без која не се може во кујната, а има еден правилен начин за чување. Сите видови со тек на времето се расипуваат и се појавуваат ситни бубачки по брашното, колку и да е кујната чиста. Правилен начин за чување е да купите доволно, а не залихи. Привлекува […]

Pastes, Tips & Tricks

Трикови за совршени варени макарони или печени во рерна

Постојат неколку трикови за подготовка на совршени макарони. Се подготвуваат така што се варат околу 10 минути во солена вода, а важно правило е дека тие треба да се бели кога ги бирате. Се чуваат на суво и проветрено место далеку од зачини кои им ја менуваат аромата. Важи и […]

Tips & Tricks

Штеди време и нерви: Трик за чистење крлушки

Сите сакаме да јадеме риба, а најголемиот проблем кој настанува е чистењето на крлушките, бидејќи е долг и макотрпен процес. Имено, се што треба е да ја ставите рибата во топла вода кратко, па така таа ќе омекне и полесно ќе се исчисти. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте […]

Tips & Tricks

Начин зелената салата подолго време да задржи свежина

Зелената салата која малку овенала или ја загубила едноставно својата свежина, можете да ја вратите со трик од кујната кој е лесен и евтин. Исечете ја, ставете ја во вода која не треба да биде премногу ладна, па ставете малку лимонов сок. Вака ќе се врати свежината. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: […]

Tips & Tricks

Видео: Направете сами дома – Памучна маска за лице

Додека владее Корона пандемијата, важно е да останеме дома, да се заштитиме ако веќе мора да излеземе. Со оглед на тоа дека се случува да нема маски по аптеките, ова е начин како да си направите сами дома памучна маска. Се е детално прикажано во видеото: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути […]

Tips & Tricks

Вака варениот компир нема да потемни брзо – Трик по варењето

Варениот компир нема брзо по варењето кога ќе се тргне на страна да потемни, со мал трик од кујната. Ставете го веднаш во друг сад. Вака ќе спречите да потемни. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за […]

Tips & Tricks

Додадете го ова во садот каде чувате сирење – Нема да биде суво и да мириса лошо

Сирењето е намирница која секојдневно се користи и тоа секаде во светот, има одличен вкус, но и голем проблем што брзо се суши по отварањето. Во кутијата каде го чувате ставете 2-3 неварени макарони кои ќе ја впијат влагата и сирењето ќе трае подолго време. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно […]

Tips & Tricks

Сeкогаш ставајте едно лажиче кога варите зеленчук – Трик кој многу помага

Кога вариме зеленчук  потребен ни е мал трик за да ја задржи бојата и вкусот. Имено, потребно ни е е да ставиме едно мало лажиче сода бикарбона бидејќи таа помага за зеленчукот при варењето да ја задржи бојата, а исто така и да ги елиминира силните мириси од него. Се […]

Tips & Tricks

Проверете за пет секунди – Вака дознајте дали јајцата се здрави или расипани

Нема ништо полошо од расипани јајца, труење од нив и потоа проблеми со стомакот. Јајцата се вкусни и здрави, брзо се прават па се совршени за појадок или вечера, некогаш и за ручек, но важно е да не се расишпани. Ќе проверите со помош на вода.Несвареното јајце пред варење или […]

Tips & Tricks

Лиснатото тесто ќе нарасне подобро и побрзо – Има мал трик

Лиснатото тесто е совршено за појадок, ужина, ручек или вечера, а подобро нараснува со еден мал трик од кујната. Лимот во кој ќе печете измијте го со ладна вода и не го сушете. Ставете го тестото, а влагата ќе го направи своето.   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути […]