Tag: трик

Tips & Tricks

Како да го отстраните лошиот мирис од месото – Има мал трик

Месото кога е сирово има непријатен мирис, а тој може да се отстрани. Ставете го месото во чај од камилица 10-15 минути, додека чајот е топол. Ќе го отстрани мирисот, а и ќе ги убие бактериите. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид […]

Tips & Tricks

Трик за компири со лушпа – Вака ќе омекнат при печење

Ако правите специјалитет со компири со лушпа, пред печењето направете ма трик со кој ќе бидат меки и вкусни. Ставете ги 10 минути во врела вода. Така ќе имаат мекост и во рерна подоцна. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал […]

Tips & Tricks

Трик со кромидот – Ова правете го пред да правите салата

Кромидот има супер вкус и арома особено во салата и многу е здрав. За уште подобар вкусн, има мал трик. Ставете го кромидот во масло па потоа употребете го. Така нема да има пресилен вкус, а ќе биде прекрасен. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело […]

Tips & Tricks, Видео

Нов совршен трик за бојадисување јајца (Видео)

Ако сакате Велигден да го прославите со нова декорација, тогаш овие шарени јајца се вистински погодок.Вака единствени шари ќе постигнете со малку лушпи од кромид и боја за јајца. Лушпите од кромид издробете ги на ситно и ставете во еден сад. Белите јајца потопете ги во вода, потоа извалкајте ги […]

Tips & Tricks

Мерки со лажици – Нема да згрешите ако немате вага

Ова се мерки за со лажица кои многу ќе ви помогнат во кујна. 1 супена лажица е 20 грама. 1 мала лажица е 10 грама. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за […]

Tips & Tricks

За лимонот да остане свеж – Лесен трик во кујната

За лимонот кој е полн витамини и минерали и ни е потребен особено периодов, да не се исуши брзо, има мал трик. Се држи во тегла со ладна вода откако ќе се пресече. Вака нема да се исуши. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици […]

Tips & Tricks

Трик за Велигденски јајца – Направете го ова пред фарбањето

Постојат важни трикови за јајцата за најголемиот празник Велигден да бидат со убава боја и да не пукаат. Најважно е да се провери колку е јајцето свежо. Пред да фарбате јајца направете трик со ладна вода. Земете чаша со ладна вода и ставете го јајцето. Ако потоне јајцето тогаш е […]

Tips & Tricks

Мерки со чаши – За лесно снаоѓање во кујната

Ова се мерки со чаши кои може да ви помогнат во кујна. 1 чаша за ликер има 10 до 15 грама. 1 чаша за вино има 130 грама. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво […]

Tips & Tricks

Трик кога вариме јајца за Велигден – Ќе ви користи

Кога вариме јајца за Велигден, многу е важно да знаеме неколку правила. Ако јајцата ги оставите во врела вода дополнителни 15 минути, жолчката ќе се превари и ќе ја загуби бојата, а јајцата непријатно ќе мирисаат.Затоа, не ги преварувајте никогаш.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете […]

Tips & Tricks

Трик: Вака нема да ви загори шандишпан или колач во рерната

Кога печете колачи има трик како да не загоруваат долу во плехот. Имено, на дното на рерната ставете сол која ќе ја впие топлината прва. Така нема да ви загори вашиот омилен колач или пак пандишпан. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид […]