Tag: трик

Tips & Tricks

Веќе ова нема да биде најтежок дел – Светнете ја скарата по употребата со мал трик

По правењето јадење на скара, секогаш скарата останува нечиста и најголемата мака е како да ја исчистиме. Сепак, има лесен трик за да не се мачите и да не губите време околу ова. Електричната скара може да ја загреете малку, да ја испрскате со оцет, па потоа откако ќе делува […]

Meat, Tips & Tricks

Месото нема да се лепи на скарата – Мал трик со кој нема веќе нервози

За совршена скара за Први Мај, има мал трик кој ќе ви помогне. Ако не сакате храната да ви се лепи, што секогаш е најголем проблем, ви треба само парче компир. Исечете компир на половина, па со свежиот компир премачкајте ја загреаната скара. Така ништо нема да се лепи на […]

Tips & Tricks

Совршена замена за павлака – Го згуснува ручекот

Ако готвите супа и ви треба павлака за згуснување, а сфативте дека немате има мал трик. Има замена без да се нервирате и да ве боли глава. Измешајте маргарин и млеко и супата ќе биде еднакво густа и мека. Поврзани вести на Gotvi.mk: Брзи традиционални бомбици Бомбици од пченица Чоколадни топчиња […]

Tips & Tricks

Неколку грешки со кои кафето го губи вкусот – Не го правете ова

Сите сакаме вкусна шолја кафе, но ова се најчестите грешки кои ги правиме со кафето. Премногу мешање на кафето го убива вкусот, затоа потребно е само малку да се измеша. Ако неколку пати го оставите да се подигне до врвот исто така ќе се смени вкусот и ќе стане поретко, […]

Tips & Tricks

Гравот ќе се свари поубаво и побрзо – Има мал трик

Гравчето, дали е како манџа или тавче, е неизоставен дел од македонската трпеза, сите го јадеме и го сакаме, има супер вкус и многу е здрав. Ако сакате убаво да се свари, а воедно и побрзо, има мал трик. Во шерпата треба да ставите прстофат сода бикарбона. Повеќе вести на […]

Tips & Tricks

Колачите и кремот ќе имаат силна боја – Има мал трик

Сите сакаме вкусни десерти, торти и колачи, а домаќинките сакаат и да изгледаат убаво и да имаат убава боја. Ставете малку сол и оставете две три минути да постои така во смесата на колачите или кремот за нив.Потоа се матат вообичаено. Солта не се чувствува, а бојата е силна.   […]

Tips & Tricks

Дамките од пот ќе ги снема – Вратете ја бојата на омилената облека

Времето е се потопло, сите се потиме, а нормално е на алиштата да се појават дамки од пот. Сепак има мал трик.Ставете мешавина од оцет и вода, нека отстои, па исперете. Дамките ќе ги снема. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со […]

Tips & Tricks

Дали е медот тазе – Проверете со еден трик

Медот е здрава и корисна намирница, а лесно ќе проверите колку е квалитетен и дали е домашен со мал трик. Само превртете ја теглата. Ако е свеж откако ќе ја превртите треба голем меур да се придвижи од дното на теглата. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Велигденски јајца со ружички Фарбање јајца […]

Tips & Tricks

Не ја фрлајте – Со водата во која сте вареле спанаќ решете си проблем дома

Водата во која сте вареле спанаќ може да ви помогне за голем проблем дома. Имено, таа има многу голема нутритивна вредност и богата е со витамини, па може со неа да ги полиете билките и цвеќето дома.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици […]

Tips & Tricks

Како да го отстраните лошиот мирис од месото – Има мал трик

Месото кога е сирово има непријатен мирис, а тој може да се отстрани. Ставете го месото во чај од камилица 10-15 минути, додека чајот е топол. Ќе го отстрани мирисот, а и ќе ги убие бактериите. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид […]