Tag: трик

Tips & Tricks

Мирис на штотуку печен пандишпан во кујна – Вака ќе биде мек и сочен со денови

Мирис на пандишпан кој е штотуку испечен е едно од најубавите нешта и ароми во кујната, сите сакаме убави десерти со кои ќе се насладуваме. Сепак, проблем кај тортите со пандишпан е тоа што тој брзо се суши. Ако сакате да ви биде пандишпанот за торта свеж подолго, има мал […]

Tips & Tricks, Десерти

Згуснете го кремот за торти – Две опции за да не пропаднат десертите

Ако правите торта или колач со крем, а тој не е доволно густ, има начин како да се згусне. Опција А е да додадете астопено бело чоколадо ако кремот ви е редот. Опција Б е да додадете пола лажица брашно запржена на тава, измешана со малку млеко.   Поврзани вести […]

Tips & Tricks

За полесно да излупите домат – Има мал трик

За полесно да излупите домат, има мал трик. Ставете го во рела вода неколку минути, па потоа веднаш во ладна. Така кората само ќе падне кога ќе ја потегнете.   Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска даска Омилената даска за мацкање на Влатко […]

Tips & Tricks

Правила за снег од белки – Вака ќе добиете цврст и густ шлаг

Ако сакате да изматите снег од белки, тогаш треба да знаете неколку трикови. Јајцата треба да се на собна температура, да бидат суви и чисти. Доро е да користите пластични садови. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Бомбици од пченица Чоколадни топчиња што се топат во уста ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна […]

Tips & Tricks

Компирите во вреќа нема да скапуваат – Има мал трик

Можете да спречите компирите да скапат брзо со еден трик. Во компирите ставете јаболко. Така тоа ќе спречи брзо да скапуваат. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Бомбици од пченица Чоколадни топчиња што се топат во уста ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече Најдобар рецепт за домашен чизкејк […]

Tips & Tricks

Вака нема да мора да го чекате да се одмрзне – Маргаринот користете го вака

Маргаринот кој е составен дел од многу јадења, оброци, десерти…често се чека да отстои на собна температура, за да биде вкусен во готвењето. Сепак, постои трик за да не го чекате долго маргаринот да се омекне и да може да готвите брзо. Изрендајте го и така нема да мора да […]

Tips & Tricks

Правило за црниот патлиџан – Вака ќе му излезе горчината

Црниот патлиџан е здрава и вкусна намирница која се комбинира во многу салати и јадења. Ако го печете има правила кои мора да ги следите.Секогаш оставајте го по лупењето или сечењето да стои со сол околу половина час да излезе горчината. Исечете го по должина и најздраво е да го […]

Tips & Tricks

Нема да се суши – Трик со кој сирењето ќе биде како штотуку купено

Сирењето има одличен вкус, и е секојдневен дел од исхраната кај повеќето од нас, а има трик како да е како штотуку купено долго време. Во кутијата каде го чувате ставете 2-3 неварени макарони кои впиваат влага.  Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Бомбици од пченица Чоколадни топчиња што се топат во […]

Tips & Tricks

Лесно излупете морков – Трик во кујната

Морковот е еден од најздравите зеленчуци, полни витамини и бета каротен. За лесно да се излупи, има мал трик. Лесна варијанта е да го триете морковот со алуминиумска фолија која ќе ја тргне кората. Прочитај и: ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини Направете домашен песто сос со тестенини Совет: […]

Tips & Tricks

Финеси за правење пита – Вака нема да згрешите

Питата кај нас ја има на речиси секоја трпеза и сите уживаме во нејзиниот вкус. Може да биде од готови кори или месена, а може да се готви со различен фил. Има неколку финеси за печењето кои треба да ги знаете. Се пече на 180-200 степени околу 15 минути, а […]