Tag: трик

Повеќе

Еве како да ги исчистите флеките на мебелот или теписите

За да ги исчистите флеките на мебелот или теписите, ќе ви бидат потребни само сода бикарбона, вода и шише со распрскувач. Процедурата може да се одвива на два начини Прв начин: 5 лажици сода бикарбона измешајте во половина литар топла вода, добро протресете, за содата да се раствори и ставете […]

Tips & Tricks

Трик за едноставно и брзо чистење на маснотиите од тавите

Исчистете ја маснотијата од тавите со помош на овој трик! Маснотиите, остатоците од храна и црните дамки на тавата се ноќен кошмар за чистење. Со едноставен трик потребна е само капка масло, крупна сол и еден компир. За трикот да успее потребно е валканата тава лесно да ја посолите и […]

Tips & Tricks

Трик за поховање на месо: Подготвено на овој начин ќе биде помалку масно

Месото поховано во рерна ќе биде исто толку вкусно и крцкаво, а нема да биде масно како кога се подготвува во длабоко масло на шпорет. На овој начин можете да подготвите секаков вид на месо, но и зеленчук како тиквички, карфиол..Постапката е следна: Прво вклучете ја рерната да се загрее […]

Главни јадења

Одличен трик за печен компир: Тајната е во една состојка, а пред тоа треба добро да го зачините

Трикот е толку едноставен и добар што ќе се запрашате зошто не сте подготвувале така постојано. Се што треба да направите е да ги извалкате компирите во презла и така да ги испечете. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб […]

Видео, Главни јадења

Генијален трик за најкремастите макарони со сирење: Оваа состојка дава посебен шмек

Овој трик ќе го направи вашето омилено јадење уште подобро.Ако додадете само малку сенф во макароните со сирење, ќе добиете совршен вкус. Сенфот не се чувствува претерано, но дава посебен вкус. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана […]

Tips & Tricks, Видео

Направете смеса од 2 состојки и исчистете ги тенџерињата – ќе блескаат како нови!

Направете смеса од 2 состојки и исчистете ги тенџерињата – ќе блескаат како нови! Едноставен трик со кој ќе ги исчистите тенџерињата. Брзо и ефикасно. Деталите погледнете ги во ВИДЕОТО во прилог:

Tips & Tricks, Видео

Едноставен трик за чистење електрично ѓезве

Исчистете го електричното ѓезве со овој едноставен трик. Во електричното ѓезве само ставете шолја оцет и шолја вода, а потоа вклучете го апаратот додека течноста не зоврие. Потоа истурете ја течноста, а ѓезвето ќе остане чисто без бигор.   View this post on Instagram   A post shared by Carolina […]

Tips & Tricks

Еве како брзо и лесно да отворите тегла без мака

Едноставен трик кој често ќе го користите. Понекогаш се случува капачињата на теглите од мед или џем, на пример, толку да се залепат, што e невозможно да ги отворите. Но, постои фантастично едноставен, брз трик со кој ќе ја отворите секоја тегла за само неколку секунди! Сè што треба да […]

Повеќе

Практичен и оригинален освежувач за вашиот тоалет и бања

Споделуваме уште еден корисен совет посветен за одржување на чистотата во вашиот дом Направете едноставен и евтин освежувач на воздухот во вашиот тоалет и бања со помош на паста за заби. Земете едно пакување паста за заби со средна големина (мирисот и вкусот се по ваша желба) и направете дупчиња […]

Tips & Tricks, Видео

Трик кој ќе ви ја олесни работата во кујна: Еве како да исечкате кромид

Попи Отул, една од младите „инфлуенсерки“ која на ТикТок има 1,3 милиони следачи, открива сјаен трик за сечкање кромид.Неодамна објавила видео запис за кој тврди дека ќе ви ја олесни работата во кујна. Снимила многу едноставен начин за сечкање кромид. „Ова е една од првите техники кои ги учите кога […]