Tag: трикови

Tips & Tricks

Како да испржите месо, а да биде сочно

Сигурно и вас ви се случило од убаво избрано парче месо, после пржењето да добиете тврд и сув производ? Секако не сакате тоа да ви се повтори, па затоа постапете на следниот начин:Пред пржење месото премачкајте го со масло. Посолете го дури откако ќе биде готово, бидејќи во текот на […]

Tips & Tricks, Видео

Кори за сите врсти пити – еве како сами да направите кори

Рецепт за сите кои сакаат да направат домашни кори за пита. Ова е количина за две големи пити. Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Sace recepti“: Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска даска Омилената даска за мацкање на Влатко Брзи […]

Tips & Tricks

Со помош на овој трик направете ја вашата омилена торта, но со помалку калории

Сакате да јадете слатки, но не можете веќе да броите калории во секој залак. Искористете го овој трик и ќе можете да ја јадете омилената трота без грижа на совест.Ако сакате помалку калорична варијанта на некоја торта или колач, наместо путер (доколку оди во рецептот) ставете немасно крем сирење. Заменете […]

Tips & Tricks, Видео

Еве како можете да ги искористите пластичните шишиња во домаќинството

Ова сигурно не сте го знаеле.Од капаче за шише можете да направите држач за четка за заби, а од горниот дел можете да направите разни додатоци. Навистина безброј корисни начини како да ги искористите пластичните шишиња. Погледнете го видеото… https://youtu.be/UqGaRqjWICU Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени […]

Tips & Tricks

Ефикасен трик: Еве како да ја исчистите белата гума на патиките

Иако денешните машини за перење имаат разни програми за перење гардероба и обувки, вистина е дека центрифугата често знае да ги оштети.Кога станува збор за бели обувки, гумата на патиките после перењето останува жолта и добива дамки. Ако и вие сте имале слично искуство, не грижете се, бидејќи постои трик […]

Tips & Tricks

Едноставен трик: Како да го исчистите блендерот

Со овој совет ефикасно ќе ги исчистите сите дамки од вашиот блендер.Наполнете го блендерот до половина со топла вода, ставете капка течност за миење садови и еден исечкан лимон. Вклучете го блендерот и матете околу една минута. Наместо лимон, можете да користите и оцет. Вашиот блендер повторно ќе биде како […]

Tips & Tricks

Како да ја исчистите машината за миење садови со помош на брашно

Сите знаеме дека во машината за миење садови за време на миењето остануваат разни остатоци од храна, и многу е важно тие да се исчистат.Ви донесуваме еден начин за чистење со брашно, машината ќе биде беспрекорно чиста. А еве ја и постапката: Исчистете ја и дезинфицирајте ја машината по стандардната […]

Meat, Tips & Tricks

Скара за Први Мај – Вака месото ќе биде сочно и еднакво испечено од сите страни

За Први Мај традиционално се прави скара, се ужива и се одмара од работните обврски. За вашата скара да биде совршено испечена, вкусна и сочна, има неколку постапки и трикови до кои треба да се придржувате. Месото не смее да биде тукушто извадено од ладилник, зошто така ќе остане ладно […]

Tips & Tricks, Видео

4 идеји за Велигденска декорација од салфети (Видео)

Вашата Велигденска трпеза ќе изгледа како од бајките…За изработка на овие симпатични декорации од материјали ви се потребни салфети и украсна лента. Бојата на салфетите изберете ја по желба. Инструкциите погледнете ги во ВИДЕОТО и уживајте со своите најблиски во декорацијата на Велигденската трпеза. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не […]

Tips & Tricks

Едноставна техника за бојадисување јајца со алуминиумска фолија

Ви предлагаме уште една интересна и едноставна техника за бојадисување јајца. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи […]