Tag: трева

Tips & Tricks

Ќе ги снема дамките на тревата во дворот – Има евтин трик

Ако сакате да немате кафеави дамки на тревата во дворот ќе ви помогне верувале или не, пивото. Ставете пиво на дамките, а тоа со својата киселина ќе ги исчисти штетниците кои ја уништуваат тревата.Пробајте делува и брзо ќе расте.   Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално […]

Tips & Tricks

Не ги карајте веќе децата – вака се вадат најлесно дамки од трева и смола

Дамките од смола и трева се тврдокорни, но лесно се вадат со помош на маргарин. Верувале или не, убави изрибајте ги со маргарин овие дамки, па потоа измијте ги со детергент и врела вода. Буквално ќе ги снема. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Зимска салата: Пиперки полнети со зелка, повкусни од зимница […]

Повеќе

Не давајте многу пари во маркети: Направете најубава велигденска трева дома

На велигденската трпеза една од најубавите декорации е токму велигденската пченица или велигденската трева.Наместо да ја купувате по маркетите, може да ја направите дома и тоа за малку пари. Ви требаат памук, неколку зрна пченица и модли по избор. Се зема модла како капаче од шише,некое канче или чинивче, или […]

Препораки

Ова масло може да помогне за повеќе кожни проблем – Ви требаат 2 природни состојки

Ако имате кожен проблем како рана или изгореница, сè што ви треба се неколку состојки за да подготвите сами масло во кујната кое го решава секој проблем. Ви требаат само маслиново масло и кантарион. Моќна комбинација која ја регенерира кожата. Земете децилитар маслиново масло и ставете една лажица кантарион во […]

Препораки

Можеби го имате во двор – Има повеќе витамини од спанаќот и каротен од морковот

Сите мислиме дека е обична трева, ја газиме и корнеме, без да знаеме дека тоа е лек вреден злато. Името му е тушт, наликува на трева, а ја има во многу дворови, планини и полиња. Има многу витамини А, Ц, Е, Б, и Е, како и омега 3 масни киселини. […]

Препораки

Го корнеме и газиме како да е трева, а не знаеме дека е лек за многу болести

Тушт е горчлива и солена билка која често се користи во медитеранската и индиската кујна. Половина шолја тушт содржи повеќе од 1.000 IUs витамин А, што ja прави најевтината здрава храна на светот.Се користел уште во Стариот Египет, од него во Европа се прават вкусни специјалитети, а единствено ние газиме […]

Tips & Tricks, Повеќе

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Дечињата ја сакаат играта и забавата на сите детски начини. Сепак, како малку да ги подзаборавивме игрите во природа, во двор или на некоја голема полјана. Играњето во природа како по правило секогаш завршува со големи флеки од трева на облеката на децата. Но, не се лутете и не му […]