Tag: традиција

Повеќе

Празнични пакети на Пошта: Испрати честитка за 16, подарок за 80 денари низ цела државa

Во рамки на акцијата на Пошта која има за цел обновување на традицијата на испраќање празнични честитки и подароци низ целата земја, започна да се применува посебниот новогодишен пакет со промотивни цени кој ќе важи заклучно со 15.1.2021 година. Како што информираат од националната Пошта, промотивниот пакет на услуги за […]

Главни јадења

Оригинален старски рецепт за сарма

Потсетете се на традиционалниот рецепт на нашите баби за вистинска сарма!   Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин Ориз со зеленчук и краби Пилешка мучкалица со ориз Брза диета според вашата градба на […]

Повеќе

Почнува Саемот за мебел – ЕВЕ ГО Каталогот со ПОПУСТИ (ФОТО + ВИДЕО)

Југоекспорт Стил го објави саемските Каталог со попусти кој ќе важи во нивните салони, како и за време на Саемот за мебел кој ќе се одржи во Скопје од 21 до 26 Март годинава. Промотивните каталози можете да ги погледнете на следниот линк: http://www.jugoexportstil.com.mk/Home/Promotions Локациите на салоните на Југоекспорт Стил се […]

Повеќе

Ова мора да го има на бадниковата трпеза – обичаи за празникот

Бадник се прославува ден пред Божик и претставува последен и најстрог ден на божикниот пост, како и голема среќа, бидејќи претходи на денот на Исусовото раѓање.Бадник името го добил по гранка од даб – бадник која се сече на тој ден, се внесува дома и се пали. Постојат разни обичаи […]

Препораки

Го продолжува животот: Зошто треба да јадеме грав?

Гравот е традиционално македонско јадење, а треба да го јаете бидејќи е премногу здрав.Гравот го продолжува животот, помага да се намали холестеролот, и го зголемува нивото на добриот холестерол во телото. Содржи многу витамини и растителни влакна и помага за многу болести. Повеќе на Готви.мк: Видео: Како да излупиме лук, […]

Препораки

Во Македонија не се седнува на трпеза без леб: Еве како да јадете и слабеете

Во Македонија е традиција да се јаде со леб. Оние кои не можат да си го замислат ручекот без леб, а сакаат да слабеат, треба да го направат ова: Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. […]

Повеќе

„Vogue” со сторија за Македонија: Ова е земја со највкусни јадења!

Некогаш дел од Југославија, а денес Македонија е земја која го одзема здивот со своите пејзажи, благородни и љубезни луѓе, и највкусна храна која сте ја пробале некогаш во животот. Ова го пишува “Vogue”, во својата сторија за нашата земја. – Без разлика каде ќе отидете, храната е направена со […]

Главни јадења

Македонското традиционално јадење со нов рецепт: Сарми од блитва

Направете вкусни сарми со лист од блитва кои имаат посебна арома која ќе ве воодушеви. Повеќе рецепти на Готви.мк Емина Јаховиќ објави фотографија на Instagram и доби 12.000 комплименти Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како […]

Главни јадења, Препораки

Кои се состојките за вкусна турлитава? Рецепт „прсти да излижеш“

Соња не повика на дегустација на еден од нејзините специјалитети – турлитава. Резултатот е чиста 10ка, а сочниот и богат вкус е она што го прави овој рецепт посебен. Еве како да приготвите турли тава по рецептот на Соња: На здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Одличен рецепт – Потпечено мешано […]

Повеќе, Препораки

Зошто се прават мекици и зошто мајките не се присутни?

Традицијата вели дека кога ќе се роди бебе, се замесуваат мекици и се канат најблиските за заедно да се прослави среќниот момент. Порано во секоја куќа скоро имало брашно, вода и масло, па затоа било најпогодно за сите да се прават мекиците. И останало до ден денес… Во некои краеви […]