Tag: техника

Повеќе

Офарбајте јајца со четка за заби – Шарена велигденска кошница

Супер идеја за вашите велигденски јајца. Земете четка за заби и земете боја, без разлика дали темперни или водени бои. Намачкајте ја четката во една или повеќе бои и само натапкувајте ја по јајцете. Ќе биде полу бело полу шарено. Прочитај Gotvi.mk рецепти:БаклаваБаклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет […]

Повеќе

Офарбајте јајца без боја – Техника за украсување со салфети

Направете прекрасни и шарени велигденски јајца без боја и хемикалии. Ви требаат јајца и салфети со дизајн и шербет.Се вари една шолја вода со пет лажици шеќер да се направи шербет и се варат во друо тенџере јајцата. Мора да се врели кога ќе ги ставите салфетите на нив. Се […]

Повеќе

Офарбајте јајца со шлаг – Техника за која ви требаат 5 минути

Направете велигденски јајца со шлаг и бои. Можеби звучи чудно, но навистина бојата излегува прекрасна и интензивна. За оваа постапка ви е потребен изматен шлаг, различни бои за храна, и бели сварени јајца. Се става шлагот во чинија, се додаваат неколку капки различни бои за храна. Се меша со помош […]

Препораки

Јапонска техника која ја користи цел свет – вака спасете се од високиот притисок

Оваа техника доаѓа од Јапонија, ви треба само вода, а ќе се спасите од високиот крвен притисок. Станете и на празен желудник испијте 4 шолји млака вода од 160 милилитри, а пред тоа убаво измијте ги забите. Потоа не јадете и не пијте 45 минути, а по 45 минути нормално […]

Tips & Tricks

Бидете како врвните готвачи: Техника за гарнирање

Во ова видео погледнете неколку трикови за во кујната кои ќе направат секогаш да бидете омилени меѓу гостите. Нема да верувате што се може да се направи со овошјето и зеленчукот.Ова видео ќе ви покаже како да создадете уметност: Повеќе вести на Готви.мк Сите ќе се прашуваат како ви успеало: […]

Tips & Tricks, Видео

Како да излупите компир за 5 секунди (видео)

Лупењето на варен компир знае да биде многу досадна и тешка работа. Во ова видео ви откриваме како да го излупите компирот буквално за 5 секунди: Повеќе видеа со кулинарски совети и трикови тука Прочитајте топ 10 Gotvi.mk рецепти во кои се употребува компир ТУКА Поврзани вести на Gotvi.mk: ВИДЕО: […]

Tips & Tricks, Повеќе, Посно и веге

ВИДЕО: Како да направите украсна спирала од јаболко

Едноставна техника како да направите неверојатна украсна спирала или вртлог од јаболка. Сите ќе бидат воодушевени од оваа ваша техника. Потребни ви се околу 2 минути. Еве како: Повеќе кулинарски трикови за повкусни јадење прочитајте тука