Tag: тесто

Видео, Главни јадења

Кисело тесто како пена

За добро кисело тесто кое секогаш успева потребна ви е и мала вештина во месењето, без претерување со брашно, одмарање на тестото во вангла и уште поважно одмарање на тестото на работна површина. Така тестото никогаш нема да биде „густо“ како леб, туку фино меко, полно со дупчиња. Начинот на […]

Главни јадења

Меко тесто за десет минути

Ова тесто е готово за десет минути излегува меко, не се лепи за раце, добро се меси и што е најважно – не се распаѓа. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој […]

Видео, Главни јадења

Брза подготовка – универзално тесто за секакви печива

За неколку минути подгответе универзално тесто кое можете да го користите за секакви видови печива. Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог: Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој […]

Видео, Главни јадења

Универзално тесто од кеса за вкусни лепињи

Еве како да направите тесто од кеса за вкусни лепињи… Универзалното тесто ставете го во кеса, па во фрижидер. Дури и по два дена можете ги испечете овие убави лепињи. Потребни се тесто од леб (квасец, сол, шеќер, брашно, вода) и масло.   Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО […]

Видео, Главни јадења

Едно тесто за повеќе врсти печива: Кифли, панцероти, погачици…

Едно тесто за повеќе врсти печива: Кифли, панцероти, погачици… Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Уради сама“: Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го […]

Главни јадења

Брза и едноставна подготовка: Тесто за вкусни кифли, пирошки, крофни…

Многумина обожаваат слатки или солени јадења направени од тесто. Еве еден супер рецепт за тесто од кое можете да направите што и да посакате. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт […]

Видео, Главни јадења

Универзално тесто за неколку минути – можете да го користите за разни печива

За неколку минути подгответе универзално тесто кое можете да го користите за секакви видови печива. Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог: Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој […]

Главни јадења

Универзален рецепт за меко тесто за пирошки, кифли, пица…

Од ова тесто можете да направите пирошки, кифлички, пица… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Главни јадења

Супер рецепт за тесто од кое можете да направите што и да посакате

Многумина обожаваат слатки или солени јадења направени од разно тесто. Еве еден супер рецепт за тесто од кое можете да направите што и да посакате. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: […]

Видео, Главни јадења

Совршено тесто со интегрално брашно: За кифли, погачици, пица, панцероти…

Совршено тесто… Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: https://youtu.be/GOOfTl42ROw Повеќе на Готви.мк ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети […]