Tag: тепих

Tips & Tricks

Одличен трик со кој ќе го исчистите вашиот тепих во еден потег, без поместување

Одличен трик со кој ќе го исчистите вашиот тепих во еден потег, без поместување. Чистењето теписи може да биде многу заморно, бидејќи е потребно да ги изнесете надвор, да ги исперите, да чекате да се исушат, а притоа користите многу хемикалии. Тука ќе ви покажеме многу корисен начин на кој […]

Tips & Tricks

Дамките на тепихот се минато – Исчистете ги без рибање и мака

Пивото е напиток кој се пие насекаде низ светот, а помага многу и во домаќинството, освен што има супер вкус. Ако имате дамка на тепихот од кафе, решете го проблемот со пиво. Ставете пиво на флеката и полека истријте со крпа. Меурчињата ќе помогнат да се исчисти дамката. Повеќе вести […]

Tips & Tricks

Ќе го снема лошиот мирис од теписите – Дури и да имате милениче има мал трик

Ако имате дома милениче или сте пушач, тогаш за да нема непријатен мирис на теписите, има мал трик. Ставете им малку сода, нека отстојат 10 минути, па усисајте.Содата ќе ги впие и тргне сите мириси.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – […]

Tips & Tricks, Видео

Фантастичен трик со кој ќе го исчистите вашиот тепих во еден потег, без поместување

Чистењето теписи може да биде многу заморно, бидејќи е потребно да ги изнесете надвор, да ги исперите, да чекате да се исушат, а притоа користите многу хемикалии. Тука ќе ви покажеме многу корисен начин на кој можете успешно и лесно да ги исчистите вашите теписи. Со помош на овој трик, […]

Tips & Tricks

Вака најлесно се чистат теписите од дамки – ќе излезат без рибање

Ако имате масни дамки на тепихот, ви треба мал три од кујната. Вклучете ја пеглата, испрскајте ја со мешавина од бел оцет и вода во размер 1 спрема 2, па ставете влажна крпа и оставете ја на местото пеглата 30 секунди. Дамката ќе биде на крпата. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода […]

Tips & Tricks

Тепихот ќе биде како нов без перење – се е готово со еден потег, нема рибање и мака

Ако сакате ова лето да се спасите и не давате пари за перење теписи, а воедно ако сакате да бидат блескави и чисти, ви треба само еден евтин трик и намирница. Ви треба да имате двор или голема тераса за да го собере тепихот, а потоа да го поминете тепихот […]

Tips & Tricks

Ако ви капна масло на тепихот – има брз трик со кој нема да остане дамка

Ако го испрскавте вашиот тепих со масло, нема потреба од нервози и главоболки за тоа како ќе го исчистите. Имено има лесен и едноставен трик, но потребно е да се направи ова додека дамката е свежа. Ви треба сол и алкохол во сооднос 1:4. Капнете на дамката и гледајте како […]

Tips & Tricks

Ви се истури кафе на тепихот? Вака најлесно се вади

Ако ви се истури кафе на облеката, врз тепихот или мебелот, сè што ви треба е малку пиво. Ставете малку пиво на свежата дамка, тријте со крпа и дамката ќе ја снема. Можеби ќе треба да го повторите неколку пати процесот ако има повеќе дамки. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Прочитај кулинарски […]

Tips & Tricks

Исчистете го целиот тепих во еден потег – ќе заблеска како нов без перење

Една од најзаморните работи во домаќинството е секако перењето теписони. Многумина немаат доволно финансиски средства да платат сервис кој ќе им ги испере теписоните, па се одлучуваат за евтина, проверена метода- изнесување надвор, рибање со четка и детегент и повеќедневно сушење на терасите. Но, домаќинките се сетиле на уште еден […]

Tips & Tricks

СО ПОМОШ НА СОДА БИКАРБОНА: Еве како да ги отстраните флеките од мебелот и теписите

За да ги исчистите „страшните“ флеки на мебелот или теписите, ќе ви бидат потребни само сода бикарбона, вода и шише со распрскувач. Процедурата може да се одвива на два начини Прв начин: 5 лажици сода бикарбона измешајте во половина литар топла вода, добро протресете, за содата да се раствори и […]