Tag: тенџериња

Tips & Tricks

Нема рибање и мака – Исчистете ги загорените тенџериња лесно

Ако ви загореа тенџерињата при готвење, има лесен начин да се исчистат без мака. Ставете вода со сол и оставете ја врела да отстои неколку часа. Потоа сите наслаги ќе се исчистат. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата […]

Tips & Tricks

Исчистете ги лесно загорените тави и тенџериња

Ако во загореа шерпите при готвењето нема веќе мака. Се што ви треба е да ставите лимон, оцет и малку детергент, да истриете и измиете со топла вода.Откако кратко ќе делуваат се мие и ги снемува и загорените дамки. Пробајте.   Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок […]

Tips & Tricks

Тенџерињата најлесно се мијат вака – не ви требаат скапи средства

Металните садови и лонци ќе ги измиете поубаво ако во нив додадете евтина намирница која сите ја имаме дома. Ставете една рака сол, па изрибајте со весник или жица, па потоа измијте. Се ќе блеска. Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го […]

Tips & Tricks

Ќе ги снема мирисите од тавите, дури и од пржена риба или месо – Има евтино средство

Има лесен и едноставен начин да ги тргнете сите непријатни мириси од вашите тави и тенџериња за готвење и тоа многу брзо, дури и ако ги користите со години.Ако ставите во шерпата, тавата или тенџерето три лажици алкохолен оцет, како и 250 мл. вода, па сето ова го варите 5-6 […]

Tips & Tricks, Повеќе

Ви загоре тенџерето и не се чисти? Нудиме 3 евтини и практични решенија

На сите ни се случува додека го подготвуваме ручекот, јадењето да ни загори. Да бидеме искрени знае често да ни се случува 🙂 И тоа поради работење повеќе домаќински работи истовремено, гледајќи некој добар филм или седејки на мобилен телефон и социјални медиуми. Но, читателка на Gotvi.mk предлага 3 практични […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Исчистете ги загорените тенџериња со две состојки кои ги имате во својата кујна

Сигурно многу домаќинки мака мачат со тенџерињата кои е навистина тешко да се измијат откако јадењето кое го зготвиле ќе загори на дното.Еден компир може да ги замени сите детергенти во вашата кујна, и да ги исчистите и светнете вашите тави и тенџериња. Еве што треба да направите… Повеќе на Gotvi.mk: […]

Tips & Tricks, Видео

Најлесен начин да светнат тенџерињата во кујната

Со малку вода, сол и оцет вашите тенџериња во кујната ќе светат. Доколку ставите вода и фолија во неа и ги оставите да се извријат, ќе светне и накитот.Ова се супер трикови: Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на […]